Zonalı Deri Makyajı

Zona Hastalığı Nedir?

Zona Hastalığı Nedir?

ZONALI DERİ MAKYAJI
Zonalı deri makyajına geçmeden önce zona nedir, nedenleri nelerdir? gibi konulara kısaca değinmekte fayda vardır. Bu bilgiler, sizin zonalı deri makyajlarını daha gerçekçi canlandırmanızı sağlayacaktır.

Zona Hastalığı Nedir?
Zona Tıp dilinde “herpes zoster” olarak isimlendirilmiş olan bu cilt hastalığı, halk arasında “zona’’, “kuşak hastalığı” veya “ gece yanığı” olarak bilinmektedir.

Zona Hastalığın Nedenleri
Su çiçeği geçiren herkes zona hastalığına yakalanabilir. Çünkü bu iki hastalığa sebep olan virüs aynıdır. Bu virüs, insan vücuduna ilk girişinde su çiçeği hastalığına sebep olur. Su çiçeği geçiren kişilerdeki virüs, sinir hücrelerinin köklerinde yerleşir. Uzun yıllar hiçbir belirti ve rahatsızlık yapmadan sinir köklerinde kalabilir. Uygun ortam bulduğunda virüs aktive olarak zona hastalığını oluşturur. Temel olarak virüsün aktive olmasında etkili olan sebep vücutta ‘hastalıklara karşı koyma gücünde’ (dirençte) meydana gelen azalmalardır. Direncin azalması ile virüs bulunduğu yerde üremeye, sinir kökünden sinirlerin dallarına doğru yayılmaya başlar ve deriye kadar ulaşarak belirtileri oluşturur. Direnç düşmesinde stres, aşırı yorgunluk, yaşlılık, vücuttaki yaralanmalar en sık görülen sebeplerdir.

Zona Hastalığının Belirtileri
Belirtiler vücutta orta hattın sağ veya sol tarafında kuşak gibi vücudun tek tarafını saran veya bir hattı izleyen bir alanda gelişen ağrı, iğnelenme, hassasiyet gelişimi ile başlar. Beraberinde hafif ateş ve baş ağrısı da görülebilir. Genelde 1-3 gün içinde aynı alanda kızarıklık, kabarcık gelişimi meydana gelir. Bölgedeki kabarcıklar birbirine bitişik içi su dolu hâle gelir (vezikül). Zamanla içi irin dolu
hâle gelebilir. Kabarcıkların üzeri açıldığında kurur ve üzeri kabukla kaplanır. İlk oluşumlarından itibaren bu kabarcıkların geçiş süresi 2-3 hafta arasındadır. Ancak ağrı daha uzun süre içinde iyileşmektedir. Bazı hastalarda sadece derideki belirtiler veya sadece ağrı gelişimi ile zona geliştiği görülmüştür. Zona hastalığı, deri üzerinde görüntüleri ile tanı konan bir hastalıktır. Saçlı deriden
ayak ucuna kadar her yerde belirtileri olabilen hastalık, en çok göğüs, kalça ve yüzde görülmektedir. Ancak hastalığa dâhil olan sinir köklerine göre deri dışında da belirtiler olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir