Gorgoda Nedir? Kimdir?

Zümrüt

Değerli taşlardan berilin, berrak yeşil renkli bir türüdür. Zümrüte bu rengi veren, eser miktarda içerdiği krom metalidir. Bu taşın kusursuz örnekleri çok pahalıdır; çünkü, başka mineral kırıntılarıyla karışmamış ya da hafif çatlakları olmayan zümrüt ender bulunur. Zümrüte dağlık bölgelerdeki kayaçlarda genellikle damarlar halinde ye başka minerallerle birlikte rastlanır. Eski zamanlarda zümrüt Yukarı Mısır’dan çıkarılırdı. Kleopatra’nın […]
ZümrütDeğerli taşlardan berilin, berrak yeşil renkli bir türüdür. Zümrüte bu rengi veren, eser miktarda içerdiği krom metalidir. Bu taşın kusursuz örnekleri çok pahalıdır; çünkü, başka mineral kırıntılarıyla karışmamış ya da hafif çatlakları olmayan zümrüt ender bulunur. Zümrüte dağlık bölgelerdeki kayaçlarda genellikle damarlar halinde ye başka minerallerle birlikte rastlanır.

Eski zamanlarda zümrüt Yukarı Mısır’dan çıkarılırdı. Kleopatra’nın taktığı değerli taşların bu bölgeden geldiği sanılmaktadır. Son zamanlarda burada yalnızca düşük nitelikli taşlara rastlanmaktadır. Ural Dağları’nda, Avusturya’da Salzburg çevresindeki Alpler’de, Norveç’te, Avustralya’da, Yeni Güney Galler’de, Brezilya’da, Zimbabve’de, ABD’de Kuzey Carolina’da ve Güney Afrika’daki Transvaal’de de zümrüt bulunmaktadır. En iyi zümrüt Kolombiya’nın başkenti Bogota yakınlarından gelir. İspanyollar 16. yüzyılda Peru’yu ele geçirdiklerinde büyük miktarda zümrüte de el koymuş, ama bu taşların nereden gelmiş olduğunu hiçbir zaman keşfedememişlerdir.

Çağlar boyunca zümrütün sara hastalığına karşı koruyucu bir etkisinin olduğuna, nazarı önlediğine ve kötü ruhları kaçırdığına inanılmıştır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022