Dünyanın Ne Kadar Zamanı Kaldı

İngiltere’deki Sussex Üniversitesi Astronomi Bölümü’nden Robert Smith “Güneş’in çekimi ve Dünya’nın geleceği mesafe dünyanın tamamının buharlaşması için yeterli” açıklamasını yaptı.

Smith sözlerini şöyle sürdürdü: “Güneş’teki hidrojen tamamen helyuma dönüştüğünde, Güneş şu ankinden 250 kat daha büyük bir hale gelecek ve büyük bir ateş topuna dönüşecek. Ağırlığının artması ise çekim gücünü azaltacağından Dünya Güneş’ten uzaklaşacak. İlk bakışta bu uzaklaşmanın Dünya’yı korkunç sondan kurtaracağı düşünülebilir. Ama gerçek böyle değil. Dünya kendi çekim gücü nedeniyle Güneş’te gel-gitler oluşmasına neden olacak, bu gel-gitlerden yeterince uzaklaşamayacak, Güneş’in etkisinden kurtulamayacak ve korkunç son gerçekleşecek”.

Dünyanın Ne Kadar Zamanı Kaldı

Robert Smith daha önce Dünya’nın yörüngesinin genişlemesi ve Güneş’ten uzaklaşacak olması sayesinde sondan kurtulabileceğini öne sürmüştü. Ancak yaptığı yeni araştırmalar, gezegenimizin yeterince uzaklaşamayacağını ortaya koydu.

Neler olacak, ne yapılabilir?
Sonuç olarak iki tarih veriliyor. Birincisi, Dünya’nın Güneş’in korkunç etkisi karşısında dayanamayıp yok olması günümüzden 7,6 milyar yıl sonra gerçekleşecek. İkinci tarih ise Dünya’daki hayatın bundan çok önce sona ereceğini gösteriyor. Sıcaklık artışının dayanılmaz seviyeye gelmesi için şunun şurasında bir milyar yılımız kalmış durumda.

Bu sondan kurtulmanın yolunu ise Robert Smith şu şekilde açıklıyor: “Gelecek nesiller Dünya’nın yörüngesini değiştirecek çözümlere ulaşabilirse, gezegeni Güneş’in etkisinden kurtarmak mümkün olabilir. Ancak bunun da çok büyük riskleri var. Örneğin yanlış bir hesap her şeyi alt üst edebilir ya da bir asteroid tüm planları alt üst edebilir”.

Farklı araştırmalar ne diyor?
Geçtiğimiz yılın sonlarında İspanya’daki Salamanca Üniversitesi’nin yaptığı araştırma ise Dünya’nın sonunun zamanın durmasıyla geleceği fikrinin ortaya atılmasına neden olmuştu. Bu fikre göre zamanın durması var olan enerjinin tükenmesiyle gerçekleşecek. Araştırmayı yürüten Profesör Jose Senovilla, Dünya’nın dönmesinin enerjiyle gerçekleştiğini, enerji tükendiğinde Dünya’nın da duracağını söylemişti. Yeni araştırmalar ise çok farklı bir senaryo çiziyor.

Kaynak: teknoloji.milliyet.com.tr