Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kitab-ı Bahriye

Piri Reis’in amcasıyla birlikte yapmış olduğu deniz yolculuklarını anlattığı deniz kitabının adı. En önemli coğrafya eserlerinden kabul edilen “Kitab-ı Bahriye”, Türk haritacılığının kurucusu Piri Reis tarafından 1521 yılında hazırlanmıştır. On dokuzuncu yüzyıla değin Batı ülkelerinde Akdeniz’i bu denli ayrıntılı olarak anlatan bir kılavuz kitaba rastlanmamaktadır. 1480’li yıllardan başlayarak, amcası ünlü korsan Kemal Reis’in yanında bütün […]

Piri Reis’in amcasıyla birlikte yapmış olduğu deniz yolculuklarını anlattığı deniz kitabının adı. En önemli coğrafya eserlerinden kabul edilen “Kitab-ı Bahriye”, Türk haritacılığının kurucusu Piri Reis tarafından 1521 yılında hazırlanmıştır. On dokuzuncu yüzyıla değin Batı ülkelerinde Akdeniz’i bu denli ayrıntılı olarak anlatan bir kılavuz kitaba rastlanmamaktadır.

1480’li yıllardan başlayarak, amcası ünlü korsan Kemal Reis’in yanında bütün Akdeniz’i dolaşan Piri Reis, Osmanlı Devleti’nin en önemli deniz üssü olan Gelibolu’da tersane kethüdalığı yaptığı sırada hazırladığı kitabına 40 yıllık gözlem ve deneyimini aktarmıştır. 1521 yılında tamamlanan kitabın bugüne ulaşan kırka yakın el yazması örneği vardır.

Piri Reis, kitabı 1525 yılında Kanuni Sultan Süleyman’a sunmuştur. Kitapta, Akdeniz kıyı ve limanlarıyla ilgili ayrıntılı bilgilerin yanı sıra denizcilik ve gemicilikle ilgili önemli bilgiler de vardır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021