Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kızıl

Kendine has bir deri döküntüsü ve boğaz ağrısı ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde scarlatina denir. Nedeni, bademciklere yerleşen bir çeşit mikroptur. Hastalık aniden ortaya çıkan baş ağrısı, titreme, boğaz yanması, bulantı, ve havale ile başlar. Ateş yükselir. Nabız hızlanır ve bademcikler de şişer. Bu belirtilerin ortaya çıkmasından çok kısa bir süre sonra, […]

Kendine has bir deri döküntüsü ve boğaz ağrısı ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde scarlatina denir. Nedeni, bademciklere yerleşen bir çeşit mikroptur. Hastalık aniden ortaya çıkan baş ağrısı, titreme, boğaz yanması, bulantı, ve havale ile başlar. Ateş yükselir. Nabız hızlanır ve bademcikler de şişer. Bu belirtilerin ortaya çıkmasından çok kısa bir süre sonra, ağız çevresi hariç vücudun diğer yerlerinde kırmızı lekeler belirir. Dilin üstü de beyaz bir tabakayla kaplanır. Bu tabaka 3 gün sonra kalkar ve dil ağaç çileği görünümünü alır. Hastalık en fazla 6 hafta içinde geçer. Bulaşmayı önlemek amacıyla, hastanın odası ayrılır. Başkaları ile görüşmesi engellenir. Odası sık sık havalandırılır. Sulu ve sindirilmesi kolay yiyecekler verilir. İyi tedavi edilmezse böbrek iltihabına neden olabilir.

Başka bir Kaynağa Göre: Kızıl

Çocukluk döneminde gözlenen bir hastalık. Boğaz ağrısına da yol açan bir bakteri bu hastalığa neden olur. Çocuğun derisinde her yerde kırmızımsı pembe döküntü oluşur. Ateşin aniden çok fazla yükselmesiyle başlar. Ayrıca çocuk kızarır, boğazı ağrır. Bademcikleri şişerek kızarır ve beyaz bir zarla kaplanır. İkinci gün yüzü kırmızı bir renk alır ve döküntü bedenin her yerine yayılır. Bununla birlikte, söz konusu belirtiler her zaman bu kadar şiddetli değildir. Hastalık bazı çocuklarda yalnızca biraz ateş yükselmesi ve biraz da boğaz ağrısı şeklinde görülür. Hastalık sırasında iştah kaybı yaşanır.

Kızıl, eskiden birçok ölüme yol açan hastalıklardan birisiyken günümüzde antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilmektedir. Hastalık süresi 7-10 gündür.

Kızıl hastalığı bulaşıcıdır. Kızıl hastalığından sorumlu bakteriler, boğaz ve bademciklere yayılarak çoğalır. Bu bakteriler son derece yaygın olduğu ve hiçbir hastalık belirtisine yol açmadan insanlarda bulunabildiği için, çocuğun hastalığı nereden aldığı kestirilemez. Bakteriler öksürme ve hapşırmayla bulaşır. Ama bazı insanlarda hastalığın belirtileri tam olarak görülmediği için nereden bulaştığı belli olmaz. Bakteriler bedene solunum yoluyla girmelerinin yanı sıra yaralardan da geçebilir.

Hasta çocuğa bol miktarda sıvı verilmelidir. Ateş çok yükselmişse ılık suya batırılmış süngerle hastanın bedeni silinerek ateş düşürülmelidir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021