Gorgoda Nedir? Kimdir?

Klor

Atom numarası 17 olan element. Simgesi Cl’dir. Periyodik cetvelin VIIA grubunda yer alır. Normal koşullar altında gaz durumunda bulunur. Yeşilimsi sarı renkli bir element olan klor, halojenler grubunda yer alır. Doğada serbest hâlde bulunmaz; yaygın olarak deniz suyunda vardır. Klor, solunum yollarına zarar verir. Klor gazı burun mukozasına zarar verirken, sıvı klor deriyi yakar. Kokusundan […]
Atom numarası 17 olan element. Simgesi Cl’dir. Periyodik cetvelin VIIA grubunda yer alır. Normal koşullar altında gaz durumunda bulunur. Yeşilimsi sarı renkli bir element olan klor, halojenler grubunda yer alır. Doğada serbest hâlde bulunmaz; yaygın olarak deniz suyunda vardır.

Klor, solunum yollarına zarar verir. Klor gazı burun mukozasına zarar verirken, sıvı klor deriyi yakar. Kokusundan ayırt edilebilir ve birkaç derin koklama sonrası öldürücüdür. 1915’te 1. Dünya Savaşı’nda kimyasal silâh olarak kullanılmıştır.

Klor, klorür (Cl-) iyonu olarak memeliler ve bitkiler için gereklidir. Sindirimi sağlayan mide salgıları arasında hidroklorik asit de vardır. Klor, bir dezenfektan ve antiseptik olarak suyun temizlenmesinde, tıpta, boyalarda, böcek ilâçlarında ve patlayıcılarda kullanılır.

Kloroform tıpta kullanılan klor bileşiklerinden biridir. Klor gazı güçlü yükseltgen doğası nedeniyle oldukça toksiktir. Çok düşük klor gazı derişimleri bile, gözlere, boğaz ve akciğerlere ciddi zarar verir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021