Abant Gölü

Abant Gölü, Bolu’nun 34 kilometre güney batısında bulunan, çam ve köknar ağaçlarının baskın olduğu bir Tabiat Parkı içinde, yaklaşık 1350 metre yükseklikte bulunan ve alanı 125 hektarı bulan bir heyelan gölü dür. En derin yeri 18 m’dir. Gölden çıkan ve Abant Alabalığı olarak bilinen balık literatüre Salmo trutta abanticus olarak girmiştir. Göl birkaç kaynak suyu, iki-üç kısmen devamlı olan akarsu ve özellikle de kar ve yağmur suları ile beslenmektedir. Gölün etrafında oteller ve restoranlar mevcuttur.

Abant Gölü
Abant Gölü

Türkiye’nin kuzeybatı kesiminde, Bolu ilinin güney batısında etrafı çamlık tepelerle çevrili, tabii manzarası çok güzel bir göl. Batı Karadeniz sıradağlarına dahil, Bolu, Düzce ve Mudurnu arasında uzanan Abant Dağlarının kuzey batısında olup, Bolu’nun 34 km güney batısında yer alır. Yüzölçümü 1.28 kilometrekaredir. Denizden yüksekliği 1298 metredir. Abant Deresi vadisinde heyelan sonucu meydana gelmiş set (tabii baraj) gölüdür. Suyunun bir kısmı Abant Deresi ile Bolu Çayına dökülür. Suyu tatlı ve durudur. Gölün suyu o derece berraktır ki, 20-25 m derinlikteki taşlar görülür. Etraftaki çamları ve yeşilliği bir ayna gibi aksettirir.

Gölün etrafı çam, kayın, gürgen ve köknar ağaçları ile süslüdür. Kuzeybatı bölümünde geniş bir alanı kaplayan yarı bataklık, hızla genişleyerek zamanla gölün daralmasına sebep olmuştur.

Kıyı boyunca 7600 m uzunluğunda bir gezinti yolu vardır. Gölde sandal, kayık ve motorla gezilir. Şiddetli kışlarda göl buz tutar. Etrafını çevreleyen dağlar kış sporlarına elverişli olmasına rağmen, bu yönde fazla bir faaliyet yoktur. Etrafında turistik oteller, dinlenme evleri ve halka açık piknik yerleri vardır.

Göl, İstanbul-Ankara yoluna 25 kilometreyi bulan asfalt bir yolla bağlıdır. Bu yolun her iki tarafı çam ormanıdır. Yayla havası, çam kokusu fevkalade manzarası ile görülmeye değer bir yerdir.

4 Responses

 1. Ahmet Karadeniz dedi ki:

  Abant gölü de Küresl Isınma kurbanlarından birisi henüz su seviyesi etkilenmese de Karadeniz bölgesinin en önemli gölündeki canlı seviyesi ve çevre habitaında önemli değişimler gerçekleşmekte. Yetkililer ve çevreciler uyumasın. Görev başına

 2. derya dedi ki:

  bu gölü ben okul kitaplığından bügün bir kitap almıştım okumaya başladım.ve bir çocuk abant gölüne gidecekmiş sıfıyla ben düşündüm ki gercekten mi böyle bir göl varmı çünkü ilk defa böle bir göl duydum.güzel bir göl büyük ama bundan büyük de göller vardır cevap ist

 3. okan dedi ki:

  Ben 2007 kışın gittim. harika bir manzara vardı . adeta büyülendim. Gitmeyenlere tavsiye ederim

 4. ahmt bayrak dedi ki:

  boluya asker olarak gitim ben ve bir kaç arkadaşımı göynüge yolladılar cok güzel bir askerlik yapıyoduk ama beni sürgün olarak abanta gönderiyolardı cok istemiştim gitmeyi cünkü abant gölü gibi bir yerde askerligime devam edecektim ve gittim cok güzel bir dogası var ama ben alışkındım cünkü trabzonluyum kendimde ve cok güzel bir yaz tatili gecirdim abantta tüm abantlılara teşekkür ederim.ve abant jandarmada hamza uzman serkan uzman deviş asubaya da burdan selamlar ve vali konagı calışanlarına sizleri özledim gelecegim yakında özledim seni hamza uzman 87/3 kral devre j.ulş.er ahmet bayrak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir