Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ada

Dört tarafı sularla çevrili olan kaya ya da toprak parçalarına ada adı verilir. Adalar anakaraların kopmuş parçaları olan kıta adaları ve açık denizlerde yer alan okyanus adaları olmak üzere ikiye ayrlır. Kıta adaları toprak düzeyinin alçalmasıyla ya da denizlerin yükselmesiyle oluşur. Okyanus adaları ise okyanusun derinliklerinde yukarıya doğru yükselen kaya parçalarıdır. Ayrıca bir dizi halinde […]

Dört tarafı sularla çevrili olan kaya ya da toprak parçalarına ada adı verilir. Adalar anakaraların kopmuş parçaları olan kıta adaları ve açık denizlerde yer alan okyanus adaları olmak üzere ikiye ayrlır. Kıta adaları toprak düzeyinin alçalmasıyla ya da denizlerin yükselmesiyle oluşur. Okyanus adaları ise okyanusun derinliklerinde yukarıya doğru yükselen kaya parçalarıdır. Ayrıca bir dizi halinde bulunan adalara takım ada denilmektedir.

Ada
Ada

Adalar çok farklı şekillerde bulunabilirler. Genellikle turstik açıdan önemli bir yere sahiptirler. Anakaralara uzak olan adalarda genellikle pek fazla canlı türü bulunmaz. Genellikle uzaktaki adalarda çeşitli kuş türleri yer alır.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. azra dedi ki:

    harika tam istediğim şey teşşekkürler

En son eklenen yazılar

Kim ne dedi?

Gorgoda © 2023