Gorgoda Nedir? Kimdir?

Agah Efendi

Agah Efendi 1832 ile 1885 yılları arasında yaşamıştır. Türkiye ve Osmanlı tarihinde gazeteciliğin öncülüğünü yapmıştır. Tıp eğitimi gören Agah Efendi öğrenimini yarıda kesip çevirmenlik yapmaya başlamıştır. Bir süre bazı bürokratların […]

Agah EfendiAgah Efendi 1832 ile 1885 yılları arasında yaşamıştır. Türkiye ve Osmanlı tarihinde gazeteciliğin öncülüğünü yapmıştır. Tıp eğitimi gören Agah Efendi öğrenimini yarıda kesip çevirmenlik yapmaya başlamıştır. Bir süre bazı bürokratların yanında çalışmıştır. Daha sonra Şinasi ile tanışarak 1860 yılında Tercüman-ı Ahval gazetesini çıkarmışlardır. Daha sonra ortağı olan Şinasi ayrılmıştır. Bu gazete ilk özel sermayeli gzetedir. Halkın konuşma diline göre yazılmıştır. Eğitime ve devletin o onaki durumuna önem veren ve bunları aktaran bir gazete olmuştur.

Ayrıca Agah Efendi bakanlık görevide yapmıştır. 1861-1865 yılları arasındaki bakanlık görevi süresince posta teşkilatını güçlendirmiştir. Agah Efendi daha sonra yenilikçi kişilerle birlikte Yeni Osmanlılar Cemiyetine üye oldu. Bu cemiyet ülke sorunlarıyla yakından ilgileniyordu. Daha sonra padişahın baskısıyla karşılaşan cemiyet üyeleri yurt dışına çıkmak zorunda kaldır. Bir süre yurt dışında yaşayan Agah Efendi 1871 yılında padişahın çıkardığı afla yurduna geri döndü ve bir süre memurluk yaptı. 1885 yılında Atina elçisiyken vefat etti.

Yazı etiketi:

Kategori: Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021