Gorgoda Nedir? Kimdir?

Çocuk Yuvaları ve Yetiştirme Yurtlarında korunma altında bulunan çocukların korunma kararlarının süresi ne kadardır?

Çocuk Yuvaları ve Yetiştirme Yurtlarında korunma altında bulunan çocukların korunma kararlarının süresi ne kadardır? Korunma kararı genel olarak çocuk reşit olana kadar devam eder. Ancak bu karar, korunma kararına neden […]

Çocuk yuvasıÇocuk Yuvaları ve Yetiştirme Yurtlarında korunma altında bulunan çocukların korunma kararlarının süresi ne kadardır?

Korunma kararı genel olarak çocuk reşit olana kadar devam eder. Ancak bu karar, korunma kararına neden olan şartların ortadan kalkması halinde Kurum yetkililerinin önerisi üzerine mahkemece çocuk reşit olmadan önce kaldırılabileceği gibi, reşit olduktan sonra da çocuğun rızası alınmak şartıyla devamı hususunda karar verilebilir. Reşit olduktan sonra korunma kararının devamı aşağıda belirtilen şartlara bağlıdır.

 

a) 18 yaşını tamamlamış olan korunmaya muhtaç çocuklardan;

1- Ortaöğrenime devam edenlerin 20 yaşına kadar,

2- Yükseköğrenime devam edenlerin 25 yaşına kadar korunma kararları uzatılabilir.

 

b) Öğrenime devam etmeyen 18 yaşını doldurmuş çocukların bir iş ve meslek sahibi edilerek kendi kendilerine yeterli olabilmelerinin sağlanması amacıyla 20 yaşına kadar korunma kararları uzatılabilir.

 

Bunlardan korunma kararı kalkmış; ancak tek başına yaşamını sürdüremeyecek durumda bulunan kız çocukları Kurum’ca himaye olunur. Bu çocukların emek karşılığı iaşe, ibate ve harçlıkları Kurumca karşılanmak kaydıyla Kurum hizmetlerinde çalışmaları sağlanabilir.

 

c) Bedensel, zihinsel ve ruhsal sakatlıkları nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda bulunan ve çalışmaktan aciz olan çocukların korunma kararı uzatılır.

Yazı etiketi:

Kategori: Vatandaşlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021