Gorgoda Nedir? Kimdir?

Nasır

Daha ziyade el ve ayağın sürekli olarak sürtünmelere uğrayan noktalarında üst derinin kalınlaşması ve sertleşmesi ile meydana gelen ve basılınca ağrı veren sertleşmiş deri tümseğine nasır denir. Nedeni, nasırlaşan bölgeye yapılan basınç ve sürtmedir. Ayakta görülen nasırlara çoğunlukla sıkı ayakkabılar neden olur. Yinelenen basınç ya da sürtünmeden ötürü deride ortaya çıkan küçük, bölgesel kalınlaşma. Hafif […]
Daha ziyade el ve ayağın sürekli olarak sürtünmelere uğrayan noktalarında üst derinin kalınlaşması ve sertleşmesi ile meydana gelen ve basılınca ağrı veren sertleşmiş deri tümseğine nasır denir. Nedeni, nasırlaşan bölgeye yapılan basınç ve sürtmedir. Ayakta görülen nasırlara çoğunlukla sıkı ayakkabılar neden olur.

Yinelenen basınç ya da sürtünmeden ötürü deride ortaya çıkan küçük, bölgesel kalınlaşma. Hafif ve yinelenen darbeler karşısında üst deri kalınlaşarak bu bölgede boynuzsu bir doku gelişir. Sıklıkla el ve ayaklarda görülür. Sarımsı beyaz renkli ve yassıdır. Zamanla kalınlaşıp, üzerine basıldığında ağrıya neden olabilir. Tedavi edilmezse enfeksiyona ya da ayak ülserine dönüşebilir. Bu kalınlaşmış deri kuruduğunda çatlayabilir, kanayabilir ve enfeksiyon oluşabilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021