Nemrut Dağı Heykelleri ve Astronomi

Nemrut Dağı Aslan Heykeli
Nemrut Dağı Aslan Heykeli

Adıyaman ilimizin Nemrut Dağı zirvesinde 2000 yıl önce yaşamış bir medeniyet olan Kommagene Krallığından kalan önemli bir kalıntı vardır. Yaklaşık 1,75 m yüksekliğinde ve 2,40 m enindeki levha sağa doğru dönerek yürüyen bir aslanı göstermektedir. Kum taşından yapılmış aslan kabartmasının üzerindeki ay ve yıldızlar, onu çevredeki diğer kalıntı ve heykellerden ayırmaktadır.

Aslanın vücudu çok sayıda yıldızla bezenmiştir, boynunda bir hilal vardır. 8 ışınla karakterize edilmiş küçük yıldızlardan farklı olarak aslanın üzerinde sıralanan üç büyük yıldız şekli 16 ışınlıdır ve yapılan araştırmalarda bunların yıldız değil “Jüpiter, Merkür ve Mars” gezegenleri olduğu belirlenmiştir. Heykel ilk olarak arkeologlar tarafından 1882 yılında keşfedilmiştir. Bu aslanlı heykel, yıldız konumlarını gösteren dünyanın en eski kalıntısı ve çizimi olarak kabul edilmektedir.

Arkeoastronomi alanında yapılan çalışmalar sonucu yıldızların konumları “Ay, Mars, Merkür ve Jüpiter” gezegenlerinin birbirleriyle yaptığı açılar göz önünde bulundurulduğunda bu duruma uyan en uygun tarihin milattan önce 98 yılının 17 Temmuz olduğu hesap edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir