Gorgoda Nedir? Kimdir?

Rafael Alberti (1902-1999)

Rafael Alberti İspanya’nın en ünlü şairlerinden birisidir. Ünlü şair 1902 yılında İspanya’nın Puerto de Santa Maria şehrinde doğfu. Rafael Alberti soylu kişilerin okuduğu Cizvit kolejinden kurallara uymadığı gerekçesiyle atıldı. Bunun üzerine genç yaşta resim yapmaya başladı ve hatta bir kaçtane sergi açtı. Ama resim sanatında pek yeterli değildi. Bunun üzerine ilgisini şiire yöneltti. 1924 yılında […]

Rafael Alberti (1902-1999)
Rafael Alberti (1902-1999)

Rafael Alberti İspanya’nın en ünlü şairlerinden birisidir. Ünlü şair 1902 yılında İspanya’nın Puerto de Santa Maria şehrinde doğfu. Rafael Alberti soylu kişilerin okuduğu Cizvit kolejinden kurallara uymadığı gerekçesiyle atıldı. Bunun üzerine genç yaşta resim yapmaya başladı ve hatta bir kaçtane sergi açtı. Ama resim sanatında pek yeterli değildi. Bunun üzerine ilgisini şiire yöneltti. 1924 yılında Ulusal Edebiyat Ödülü’nü kazanınca şiir çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Rafael Alberti 1920 yıllarında Madrid’e yerleşti. Burada sanat hayatına daha iyi yön verebileceğini ve geliştirebileceğine inanıyordu. Nitekimde öyle oldu. Salvador Dali ve Federico Garcia Lorca gibi bir çok ünlü sanatçıyla dost oldu. Bu arada şiir kitapları yayınlamaya başladı.

O yıllarda ülkesindeki iç karışıklık giderek artıyordu. Cumhuriyetçiler ve Kralcılar arasında yaşanan gerilim gittikçe artıyordu. Rafael Alberti Cumhuriyetçileri destekliyordu. 1938 yıllarında Antifaşist Aydınlar Birliğine üye oldu. 1939 yılında Cumhuriyetçiler yenilince yönetim tarafından sürgüne gönderildi. 1976 yılına kadar İtalya ve Fransa gibi bir çok ülkeyi gezdi. 37 yıl süren sürgün hayatı General Franco’nun ölümüyle sona erdi. İspanya’ya döndükten sonra Komünist Parti’den millet vekili seçildi. Rafael Alberti Lenin Edebiyat Ödülü ve Struga Altın Çelenk Ödülünü aldı. Ünlü şair 28 Ekim 1999’da Madrid’te öldü.

Gençlik şiirlerinde annesi ve doğduğu yerdeki yaşantısına çok yer vermiştir. Çünkü babası işi gereği sürekli evinden uzaktı ve küçük Rafael annesiyle birilikte çok zaman geçiriyordu. Sürgün yıllarında is ülkesine duyduğu özlem şiirlerine yansımaya başlamıştı.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022