Gorgoda Nedir? Kimdir?

Savarona

Amerikalı zengin bir kadın tarafından Almanya’da yaptırılan yattır. 1931’de denize indirilmiştir. Ancak ABD hükümeti, teknenin tescil edilmesi için maliyeti kadar gümrük vergisi isteyince; satışa çıkarılmıştır. 1938’de Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alınarak Atatürk’e armağan edilmiştir. Onun ölümünden sonra, bir süre cumhurbaşkanlığı yatı olarak kullanılmıştır. 1951’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığına devredilmiş ve eğitim gemisi olarak kullanılmaya başlanmıştır. İçindeki […]
Amerikalı zengin bir kadın tarafından Almanya’da yaptırılan yattır. 1931’de denize indirilmiştir. Ancak ABD hükümeti, teknenin tescil edilmesi için maliyeti kadar gümrük vergisi isteyince; satışa çıkarılmıştır. 1938’de Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alınarak Atatürk’e armağan edilmiştir. Onun ölümünden sonra, bir süre cumhurbaşkanlığı yatı olarak kullanılmıştır. 1951’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığına devredilmiş ve eğitim gemisi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İçindeki Atatürk’e ait eşyalar, İstanbul Deniz Müzesinde Savarona Odası adı verilen bölümde korunmaya alınmıştır. 1979’da, bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın sonunda ağır hasar gören yat, hizmet dışı kalmıştır. 1989’da Türk ve Japon firmalarının oluşturduğu bir ortaklığa turistik amaçlı kullanım için kırk dokuz yıllığına kiralanmıştır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022