Takasbank

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve İMKB’nin 87 üyesinin ortak olduğu, mevduat kabul etmeyen bir sektör bankasıdır. Bankanın ana sözleşmesine göre, İMKB dışında hiçbir ortağın sermayedeki payı %5’i geçemez. Mart 2007 itibariyle Takasbank’ın ödenmiş sermayesi 60.000.000 YTL olup, ortakları %32,63 pay ile İMKB, %34,48 pay ile 19 adet banka ve %32,89 pay ile 67 adet aracı kurumdur.

Takasbank
Takasbank

Yönetim Kurulu; Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), İMKB üyelerinin temsilcileri ve Banka Genel Müdürü olmak üzere 11 kişiden oluşmaktadır. İMKB Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanıdır. Yönetim Kurulu Üyelerinden dördü İMKB’ nin elinde bulundurduğu A tertibi hisseleri temsil etmektedir.
B tertibi hisseler Yönetim Kurulu’ nda beş üye ile temsil edilmektedir (2 üye bankalar, 2 üye aracı kurumlar, 1 üye ise Genel Kurul’da bunlardan en çok oyu alarak seçilen üyedir). Yönetim Kurulu’nun bir üyesi SPK tarafından SPK temsilcisi olarak atanır. Takasbank Genel Müdürü Yönetim Kurulu’nun doğal üyesidir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir