Gorgoda Nedir? Kimdir?

Abdülhak Adnan Adıvar

Abdülhak Adnan Adıvar 1882 yılında Geliboluda doğmuştur. 1905 yılında İstanbul’da Tıbbiyeyi bitirmiştir. Daha sonraları Osmanlıda meydasna gelen olaylar yüzünden 2. Abdülhamit’in aydınlara yaptığı baskılardan dolayı Avrupaya kaçmıştır. Abdülhak Adnan Adıvar 1908 yılında 2. meşrutiyet ilan edildikten sonra yurduna geri dönmüştür. Tıp alanında profesörlük ve hastane yöneticiliği yapmıştır. Daha sonraları 1918 tarihinde İstanbuldan milletvekili seçilmiştir. İtilaf […]

Abdülhak Adnan Adıvar 1882 yılında Geliboluda doğmuştur. 1905 yılında İstanbul’da Tıbbiyeyi bitirmiştir. Daha sonraları Osmanlıda meydasna gelen olaylar yüzünden 2. Abdülhamit’in aydınlara yaptığı baskılardan dolayı Avrupaya kaçmıştır. Abdülhak Adnan Adıvar 1908 yılında 2. meşrutiyet ilan edildikten sonra yurduna geri dönmüştür. Tıp alanında profesörlük ve hastane yöneticiliği yapmıştır.

Abdülhak Adnan Adıvar
Abdülhak Adnan Adıvar

Daha sonraları 1918 tarihinde İstanbuldan milletvekili seçilmiştir. İtilaf devletlerinin 1918-1920 tarihinde istanbulu işgal etmesi üzerine birçok milletvekili tutuklanmıştır. Diğerleri ise Anadoluya kaçmak zorunda kalmıştırlar. Abdülhak Adnan Adıvar eşi Halide Edip ile birlikte Anadoluya geçmiştir. Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı ile tekrar İstanbul milletvekili olarak seçilmiştir.

Çok partili hayata geçiş döneminde Cumhuriyet Halk partisinin yerine Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kurucuları arasına geçmesi iktidar çevrelerinde hoşnutsuzluk oluşturmuştur.  Daha sonraları Türkiyeden ayrılmıştır. Avrupada bazı bilimsel araştırmalar yapmıştır. Daha sonra 1939 da yurda tekrar geri dönmüştür. 1943 yılında Osmanlı Türklerinde ilim adlı eserini yayınlamıştır.

1950-54 yılarında Demokrat Parti listesinden bağımsız milletvekili olarak mecliste görev almıştır.

Yazı etiketi:

Kategori: Kimdir?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2023