Gorgoda Nedir? Kimdir?

Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar 1882 yılında İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesini bitirmiştir. Daha sonra bu okulda öğretmen olarak göre yapan Salih beyle evlendi. Gazetelerde kadın haklarıyla ilgili yazılar yazmaya başlamıştır. Yazdığı yazılar dinci […]

Halide Edip AdıvarHalide Edip Adıvar 1882 yılında İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesini bitirmiştir. Daha sonra bu okulda öğretmen olarak göre yapan Salih beyle evlendi. Gazetelerde kadın haklarıyla ilgili yazılar yazmaya başlamıştır. Yazdığı yazılar dinci kesimleri rahatsız ettiğinden dolayı 31 Mart olayı sırasında yurt dışına çıkmak zorunda kalmıştır.

1917 tarihinde ikinci evliliğini Abdülhak Adnan Adıvar ile yapmıştır. Yunanlıların İzmir’i işgal etmesinden sonra İstanbul’da mitinglere katılmıştır. Yaptığı konuşmalar çok yankı yapmıştır. Bu konuşmaları yüzünden tutuklanmak istenmiştir, bu sebepten dolayı eşiyle birlikte Anadolu’ya kaçmıştır. Kurtuluş savaşına destek vermiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra fikir ayrılıklarına düşen Halide Edip eşiyle birlikte yurt dışına çıkmışlardır. Üniversitelerde öğretim görevliliği yapmıştır. 1950-1954 yıllarında İzmir’den milletvekili olmuştur. 1954 yılından sonra siyasetten ayrılmıştır. Halide Edip Ateşten Gömlek, Seviye Talip, Handan, Vurun Kahpeye vb. eserleri ortaya koymuştur. 1964 yılında vefat etmiştir.

Yazı etiketi:

Kategori: Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021