Gorgoda Nedir? Kimdir?

Adamotu

Adamotu yaklaşık bir buçuk metreye kadar uzayabilen ve kökleri insana benzetilen bir bitkidir. Adamotu morumsu çiçekleri olan, toprak üstünde yapraklı, kazık köklü, geniş kahverengi renkli, bazen 1 bazen 3 parçalı köklere sahip, koyu yeşil yapraklı ve küçük kırmızı bir elma gibi meyvaları olan bir bitkidir. Adamotu tepesinde kümelenmiş, büyük şemsiye biçiminde yaprakları ve salkımlar oluşturan […]

Adamotu yaklaşık bir buçuk metreye kadar uzayabilen ve kökleri insana benzetilen bir bitkidir. Adamotu morumsu çiçekleri olan, toprak üstünde yapraklı, kazık köklü, geniş kahverengi renkli, bazen 1 bazen 3 parçalı köklere sahip, koyu yeşil yapraklı ve küçük kırmızı bir elma gibi meyvaları olan bir bitkidir.

Adamotu (Mandragora)
Adamotu (Mandragora)

Adamotu tepesinde kümelenmiş, büyük şemsiye biçiminde yaprakları ve salkımlar oluşturan çan biçiminde morumsu çiçekleri vardır. İri, ceviz büyüklüğündeki meyveleri ise zehirlidir. Eski çağlarda adamotunun köklerinin ağrı kesici, cinsel gücü arttırıcı ve uyku verici olduğuna inanılırdı. Bu bitki bir çok efsaneye de konu olmuştur. Bunlardan biriside bu bitkinin topraktan çıkarılırken çığlık attığıdır. Adamotu ayrıca tarihte zehirli, hayallere sebep olan bu yüzden Mısır uygarlığından beri çeşitli mistik olaylarda kullanılan bir bitkidir. Meyveleri ünlü genç firavun Tutankamonun mezarında bulunmuştur.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2023