Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ağaç Kesimi ve Kereste Üretimi

Ağaçların yaz aylarında veya kış aylarında kesilmesi arasında teknik yönden bir fark görülmemektedir. Teknik esaslara uygun olarak biçilen ve istif edilen keresteler, hangi mevsimde kesilmiş olursa olsun tercih edilmesine neden olacak bir özellik farkına sahip değildir. Ülkemizde, genellikle ağaçlar sonbahar ve kış aylarında kesilir. Bu aylarda işçi ve taşıma aracı bulmak daha kolay ve ucuzdur. […]
Ağaçların yaz aylarında veya kış aylarında kesilmesi arasında teknik yönden bir fark görülmemektedir. Teknik esaslara uygun olarak biçilen ve istif edilen keresteler, hangi mevsimde kesilmiş olursa olsun tercih edilmesine neden olacak bir özellik farkına sahip değildir. Ülkemizde, genellikle ağaçlar sonbahar ve kış aylarında kesilir. Bu aylarda işçi ve taşıma aracı bulmak daha kolay ve ucuzdur. Tabii bir taşıma aracı olan ırmaklar, nehirler bu aylarda daha çok suya sahip olurlar. Ayrıca bu aylarda kesilen ağaçlar, kesim ve taşıma sırasında ormanda bekleyeceği sürede böceklerin hücumuna uğramazlar.

Ağaçlar ormandan balta, el testereleri ve kesim makineleri ile kesilir. Diğer ağaçlara zarar vermeyecek yere devrilmesi için gereğinde urganlardan yararlanılır. Topraktan 15- 20 cm kadar yükseklikte kesilerek yere devrilen gövdenin dal ve budaklan kesilir. Çoğunlukla uzunluğu 3-4 m olmak üzere çeşitli boylarda kesilerek tomruk haline getirilir. Kaplama yapılacak kıymetli kökler de kazılarak topraktan çıkarılırlar.

Tomruklar, hayvan çekiciler, raylar, havai hatlar, traktör, gemi v.b. araçlar ve akarsulardan yararlanarak kereste biçme yerlerine, fabrikalarına taşınırlar. Tomruklar, el bıçkıları ve balta ile ya da özel biçme makinelerinde biçilerek kereste haline getirilirler. Balta ile kereste haline getirilene Baltalık mal, bıçkılarla hazırlanana bıçkı malı denilir. Makinelerde biçilerek kereste haline getirme de fabrika malı denir.

Kereste biçmede kullanılan makinelerin su, rüzgâr ve motor gücü ile çalışanları vardır. Daha çok şerit testere ve katrak makinelerinden yararlanılır. Bu amaçla kullanılan makinelerde tomrukların hareketleri otomatik olarak sağlanır.

Ağaçlar kereste haline getirilirken yaklaşık %30-45 kadar fire verir. Bu firenin %15- %20 si parça ve kapak, geriye kalanı da testere talaşıdır. Tomruktan verilen fire, kullanılan testere kalınlığına, çaprazına ve tomruğun kusursuz olup olmamasına, ve de keresteyi biçme yöntemine bağlı olarak değişiklik gösterir.
Kalınlığı 12-42 mm ye kadar olan keresteye tahta, 45 mm’den daha kalın olanlara kalas denilir. Kıymetli ağaçları biçme sırasında her tomruktan kesilen tahta alınlarına sıra numarası ile biçildiği yılı gösterir tarihin vurulması teknik bakımdan yarar sağlar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022