Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ahududu (Rubus idaeus)

Meyvesi çileğe benzediği için ağaç çileği adıyla da anılır. Çileğe benzemesine rağmen en yakın akrabası böğürtlendir. Yalnız böğürtlenden farklı olarak ahududunun olgunlaşan meyveleri toplanırken ortasındaki göbek bölümü ya da sap […]

Ahududu (Rubus idaeus)
Ahududu (Rubus idaeus)

Meyvesi çileğe benzediği için ağaç çileği adıyla da anılır. Çileğe benzemesine rağmen en yakın akrabası böğürtlendir. Yalnız böğürtlenden farklı olarak ahududunun olgunlaşan meyveleri toplanırken ortasındaki göbek bölümü ya da sap kısmı meyveyle birlikte toplanır. Ezilip dağılmadan sapından ayrılan meyvelerin orta kısmında bir boşluk kalır. Ahududunun meyvesi incelendiğinde tek bir meyve olmadığı, aslında bir araya gelmiş birden fazla etli ve çekirdekli meyvelerin olduğu görülür. Bu tip meyvelere üzümsü meyve adı da verilir. Ahududunun bilimsel ismi Rubus idaeus’tur. Ahududu bitkisi ikinci yılında meyve verir ve meyvesini verdikten sonra kuruyan dikenli bir çalıdır. Bu bitkinin çiçekleri mayıs ve haziran aylarında açar. Çiöeklerinin yaz aylarında açmasına karşılık meyveleri sonbahar aylarında olgunlaşır. Bu bitkinin anayurdu Türkiye’dir. Beğenilere tüketilen bu bitki genellikle yabani olarak bir çok yerde görünür. Ticari maksatlı tarımsal üretimlerine ise doksanlı yıllarında başında başlanmıştır.

Ahududu bitkisi genellikle serin, nemli iklimleri ve zengin toprakları sever. Bitkinin tohumları ya da kökleri sıralar halinde ekilir. Bu bitki taze olarak yenebileceği gibi reçel, marmelat, dondurma, pasta, likör, vb. yapılabilir. Özellikle C vitamini ve mineraller bakımından zengin bir meyvedir. Bu meyve ayrıca frambuaz olarakta bilinir.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021