Gorgoda Nedir? Kimdir?

Aids (Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği – Acquired Immune Deficiency Syndrome)

Bu hastalık ilk kez seksenli yılların başlarında keşfedildi. Bu bulaşıcı hastalığın adı ingilizce olan Acquired Immune Deficiency Syndrome isminin baş harflerinden oluşmuştur. Bu cümlenin anlamı yani aids hastalığının türkçe karşılığı […]

Aids (Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği - Acquired Immune Deficiency Syndrome)
Aids (Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği – Acquired Immune Deficiency Syndrome)

Bu hastalık ilk kez seksenli yılların başlarında keşfedildi. Bu bulaşıcı hastalığın adı ingilizce olan Acquired Immune Deficiency Syndrome isminin baş harflerinden oluşmuştur. Bu cümlenin anlamı yani aids hastalığının türkçe karşılığı kazanılmış bağışıklık yetmezliği hastalığıdır.  Aids virüsü vücudun kendini mikroplara ve hastalıklara karşı savunmasında önemli rol oynayan  bazı akyuvarları parçalayarak bağışıklık sistemini çökertir. Sonuçta kişinin bütün hastalıklara karşı direnci kırılır ve bağışıklık sistemi sağlıklı olan kişilerin kolayca atlatabileceği hastalıklar karşısında savunmasız kalır.

Hiv ya da Hiv3 virüsü olarak bilinen aids mikrobu vücuda girdikten sonra kandaki akyuvarlara yerleşir ve kan dolaşımıyla bütün dokulara taşınır. Bu nedenle hastalıklı kişilerin kanında, tükürük, gözyaşı gibi vücut sıvılarında aids virüsü bulunabilir. Aidsin cinsel yolla bulaşan hastalıkları arasında da yer almasının nedeni budur.

Hastalıktan korunmak için:

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021