Gorgoda Nedir? Kimdir?

Animasyon

Animasyon, görsel ve işitsel şekilde insan gruplarını eğitmek, mesaj vermek ve eğlendirmek amacıyla yapılan canlandırmaya denir. Bu canlandırma günümüzün komik tiplemeleri olduğu gibi tarihi bir kişilik, bir masal ve hayal kahramanı, bir hayvan veya bir meyveyi canlandırmadır. Animasyondaki canlandırmalar doğrudan insanlar tarafından uygulamalı olarak yapıldığı gibi günümüzde elektronik çağa uygun olarak sinema, televizyon ve bilgisayarlarda […]
Animasyon
Animasyon

Animasyon, görsel ve işitsel şekilde insan gruplarını eğitmek, mesaj vermek ve eğlendirmek amacıyla yapılan canlandırmaya denir. Bu canlandırma günümüzün komik tiplemeleri olduğu gibi tarihi bir kişilik, bir masal ve hayal kahramanı, bir hayvan veya bir meyveyi canlandırmadır. Animasyondaki canlandırmalar doğrudan insanlar tarafından uygulamalı olarak yapıldığı gibi günümüzde elektronik çağa uygun olarak sinema, televizyon ve bilgisayarlarda dijital ortamlarda tamamen teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Bu animasyonlara “dijital animasyon“ denilmektedir. Günümüzde dijital animasyonla yapılan ve büyük küçük herkesin ilgisini çeken sinema filmleri oldukça popülerdir.
Örn: Shrek, Kayıp Balık Nemo, Arabalar vb.

Animasyon, bir tür eğlencedir. Sanayi toplumlarında eğlenceler, ulusların ve bireylerin yaşama biçimini etkileyen temel faktörlerden birisi haline gelmiştir. İnsanlar gelirlerindeki artıştan dolayı, eğlenmeleri ve hoşça vakit geçirmeleri için yüksek miktarda para ayırmaktadır. Bunun sonucu olarak turizm işletmeleri, eğlence faaliyetlerine büyük önem vermeye başlamışlardır. Turizm alanında kullanılan animasyon; bilgilendirmek, eğlendirmek, dinlendirmek ve hoşça vakit geçirmek amacıyla, bir tatili, zevkli bir hal aldıracak duruma getirmeye ve değişiklik yaratmaya, ilginç kılmaya yarayan, turistlerin turlarda ve denizlerde arta kalan zamanlarını değerlendirmek amacıyla yapılan faaliyetlerdir. Turistler, gittikleri ülkelerde yalnızca eğlenme ile yetinmezler. O ülkenin insanının, kültürünü tanımak, yeni şeyler öğrenmek, yeni kişilerle tanışmak isterler. Bunun için yüksek miktarda para ayırmaktadırlar. Bunun sonucu olarak turizm işletmeleri, eğlence faaliyetlerine, büyük önem vermeye başlamışlardır. Animasyonu, sadece insanları belli süre eğlendiren geçici bir eğlence gibi görmemek gerekir. Çünkü animasyon, yaşamdaki yeni değişmeler sonucunda ortaya çıkan hareketsizliği, tatminsizliği yok etmeyi hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022