Bilgisayar Girdi (Bilgi giriş) Aygıtları

Girdi birimleri
Girdi birimleri

Girdi Aygıtları (Bilgi Giriş Aygıtları): Bir bilgisayarda veri girmek için kullanılan aygıtlardır. Klavye, mouse, scanner, webcam, digital kamera vb bu grupta yer alırlar. Teknolojik gelişmeler her geçen gün bu grupta yeni donanımlar ortaya çıkarmaktadır. Örneğin, artık dijital fotoğraf makineleri ve telefonlarımızda artık girdi aygıtları arasındadır. Bazı aygıtlarda hem veri girişi, hem veri çıkışı için kullanılırlar. Örneğin, modemler, Ethernet olarak bilinen ağ arabirimleri, bazı tarayıcı (scanner) özellikli yazıcılar bilgisayarımızın hem veri almasını, hem de veri göndermesini sağlarlar.

Klavye : Klavye bilgisayarın, yazı yazmak ve komutlar vermek gibi işlemlerin yapılabilmesini sağlayan daktiloya benzer parçasıdır. Klavyeler genellikle bilgisayara bir kablo ile bağlıdırlar. Ancak günümüzde kablosuz, kızılötesi ışınlarıyla çalışan türleri de vardır. Klavyeler, üzerine basıldığında bilgisayara belirli bir işaret gönderen tuşlardan oluşur. Bilgisayarlar “0” ve “1”lerden oluşan ikili sayı sistemi kullanırlar. Bu yüzden bilgisayara girilen karakterlerin de iki sayı sistemiyle kodlanması gerekir. Bunun için farklı karakter kodları geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygını ASCII karakter kümesidir. ASCII, harflere, sayılara ve simgelere kod numaraları atayan bir sistemdir. ASCII’nin yanı sıra, ANSI ve Unicode kodlama sistemleri de vardır. ASCII 128 karakter tanımlar. ANSI, ASCII’ye göre iki misli karakter tanımlayabilir. Unicode ise  65.536 adet karakter,sayı ve sembol tanımlayabilmektedir. Klavyenin mikro denetimcisi basılan tuşu belirler ve bilgisayara uygun olan kodu gönderir. Klavyeler harflerin dizilişine göre “F” yada “Q” klavyeler olarak ikiye ayrılır. Bu iki klavyenin tuşları aynı işleve sahiptir, farklı olan sadece harflerin yerleşimidir.

Fare (Mouse) : Menü komutlarını veya araç çubuklarındaki düğmeleri tıklayıp etkin duruma getirmek, fare işaretçisini yada imleci istenilen konuma taşımak, bir seçimi belirlemek ve taşımak gibi amaçlar için kullanılan bir girdi donanımıdır. Grafiksel çizimler için de sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca pencerelerde, çeşitli işlevlere sahip düğmelerin, seçenek kutucuklarının veya kontrol kutucuklarının işaretlenmesinde de işleve sahiptir. Fare zemin üzerinde hareket ettirildikçe, fare işaretçisi de ekranda hareket eder. Genellikle iki düğmesi vardır. Genellikle sol düğmesi kullanılır. Menüleri açarken, dosyaları yada programları seçerken veya açarken hep sol düğme kullanılır. Çizimlerde de sol düğme kullanılmaktadır. Sağ düğme ise genellikle, kısayol yada içerik menülerinin açılmasını sağlar. Bazı farelerde üç düğme bulunur. Bu üçüncü düğme bazı uygulamalarda işleve sahiptir, ama genellikle işlev dışıdır. Bazı farelerde de sağ ve sol düğmenin ortasında bir tekerlek düğmesi yer alır. Bu düğme aşağı veya yukarı doğru kaydırıldığında belgelerde hızlı ve büyük miktarda hareket sağlar. Fareler, genellikle kabloludur, ancak son zamanlarda kablosuz türleri de yaygınlaşmaktadır. Farenin altındaki yuvada bir top bulunur. Fare hareket ettirildiğinde bu topta hareket eder, topun hareketine göre fare işaretçisi de hareket eder. Yine son zamanlarda topsuz, fiber optik fareler de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Fare Hareketleri:
Tıklamak : Sol düğmeye bir kere basıp bırakma hareketidir. Genellikle menülerin, dosyaların, pencerelerin seçilmesi, araç çubuklarındaki öğeleri çalıştırması, İmlecin belge üzerinde istenen konuma getirilmesi, ekranın sağında yer alan kaydırma çubuklarının yukarı-aşağı veya sola-sağa kaydırılması gibi işlemler için kullanılır.
Çift tıklamak : Sol düğmeye hızlıca iki kere basıp bırakma hareketidir. Bu hareket genellikle bir uygulama veya belgeyi açmak için yapılır.
Sürüklemek : Bir metin bloğu veya pencerede çok sayıda öğeyi seçmek için fareyi sol tuşuna basılı haldeyken zemin üzerinde kaydırma hareketidir.
Sürükleyip bırakmak : Fare göstergeci bir öğe üzerinde iken sol tuşa basılıp bırakmaksızın, farenin hareket ettirilmesi ve istenilen konumda farenin bırakılması hareketidir. Böylece seçilen öğe ekran üzerinde istenilen konuma taşınabilir.
Sağ düğmeyi tıklamak : Farenin sağ tuşuna basıp bırakma hareketidir. Genellikle “içerik” ve “kısayol” menülerinin açılması için kullanılır.
Tekerlek : Bazı farelerde sol ve sağ düğmenin ortasında tekerlek şeklinde bir düğme bulunur. Bu tekerleğin işlevi, kullanılan programa bağlıdır. Ancak genellikle sayfa kaydırma işlemlerinde kullanılır. Tekerlek tıklandığında, normal fare işaretçisinden farklı bir işaretçi görünür. Tekerlek döndürüldüğünde ise kaydırma işlemi gerçekleşir. 

Dokunma Yüzeyleri (Touchpad) : Farenin işlevini yerine getiren farklı bir girdi aygıtıdır. Genellikle “laptop” veya “notebook” adı verilen diz üstü bilgisayarlarda kullanılır. Bunlar, bir yüzey üzerinde parmak hareketiyle fare işaretçisinin hareket etmesini sağlarlar. Bu yüzey üzerine parmakla bir kez vurma tıklama, iki kez vurma çift tıklama işlevine karşılık gelir. Ayrıca farenin sağ ve sol tuşlarına karşılık gelen iki tuşu vardır. Bu tuşlar dokunma yüzeyinin hemen altında yer alır.

İz Topları (Trackball) : Bu girdi donanımı da farenin işlevlerine sahiptir. Genellikle diz üstü bilgisayarlarda kullanılır. Bilgisayarın klavyesinde bir top yer alır. Bu top döndürülmek suretiyle fare işaretçisi hareket ettirilir.Topa vurmak suretiyle tıklama ve çift tıklama yapılabilir. Ayrıca fare hareketlerinin yapılabilmesi için topun alt kısmında iki tuş bulunur.

Tarayıcılar (Scanner) : Bu girdi aygıtları, bir resim, çizim, slayt yada dökümanı resim formatında okuyup bilgisayara aktarırlar. Dökümanların metin hale dönüştürülmesi için OCR adı verilen özel uygulama yazılımlarına ihtiyaç vardır. Bu donanımlar resimleri bir çok farklı formatta bilgisayara aktarabilmektedir. Genellikle bu ürünlerle beraber kullanımı sağlayacak uygulama yazılımları da verilir. Genellikle Paralel port veya USB portlarına takılırlar. Genellikle sürücü dosyalarına ihtiyaç duyulur.Bu dosyalar ürünle beraber verilmelidir. Tarayıcıların en önemli parametreleri, çözünürlük ve renk desteğidir. Çözünürlük inç başına düşen nokta sayısı olarak ifade edilir (DPI olarak gösterilir). Bu gösterge görüntü kalitesini ifade eder. Mümkün olduğunca yüksek olması istenir. Renk desteği de önemli bir parametredir. Bu gün tarayıcılar milyonlarca gerçek renk desteğine sahiptirler. Ancak renk desteği her marka ve modelde aynı değildir. Tarayıcının hızı da bir tercih unsurudur. Ancak çözünürlük ve renk desteği kadar öneme sahip değildir. Bu iki unsur yeterince iyiyse, hızdan fedakarlık edilebilir.

Oyun Çubukları (Joystik) : Oyunlarda kullanılmak üzere tasarlanmış girdi aygıtlarıdır. Uçak levyesi gibi veya direksiyon gibi şekilleri olabilir. Levyeye veya direksiyona verilen hareket bilgisayara iletilir ve yönetilen öğenin bu yönde hareket etmesi sağlanır. Simülasyon oyunlarında ateş etme ve benzeri işlev için oyun çubuklarında tuşlar yer alır. Bu donanımlar da sürücü dosyası gerektirebilir. Direksiyon Sistemleri: Kara taşıtları (otomobil, kamyon vb.) simulasyonlarında kullanılabilen bir aygıttır. Bu taşıtlarda yer alan, direksiyon, gaz ve fren pedalları, vites ve el freni gibi kumanda aygıtlarından oluşan bir sistemdir.

Oyun Konsolu (Game Pad): Oyunlarda yönlendirme, ateş etme, fren yapma, hızlandırma gibi işlevlere sahip olabilen, çeşitli düğme ve çubuklardan oluşan bir donanımdır.

Mikrofonlar :  Bilgisayarların ses kartlarına bağlanabilen bir girdi aygıtıdır. Mikrofonda üretilen ses sinyali, ses kartı vasıtasıyla dijital olarak bilgisayara gönderilir. Bilgisayarda bulunan bir yazılımla bu ses dinlenebilir ve kaydedilebilir.

CR-ROM Sürücü : CD’lerin kullandığı sürücüye CD-ROM sürücü denir. CD-ROM sürücü, bir disket sürücüsü gibi kasa üzerine takılmalıdır. CD sürücüler ile müzik dinleme, ses-görüntü ve film gibi multimedya uygulamaları çalıştırmanın yanında, veri CD’leri takılarak programlar çalıştırılabilir ve sabit diske yüklenebilirler.

DVD ROM Sürücü : CD’lerin 750 megabyte altında bir veri depolama sınırına sahip olması bir dezavantajıdır. DVD ile bu sınır 4 gigabyte’a kadar arttırılmıştır. DVD ile izlenen görüntüler ve filmler daha kaliteli olmaktadır. Günümüzde 12x ve yukarı hızda DVD’ler bulunmaktadır. DVD sürücü olan bir bilgisayarda CD sürücüye gerek gerek yoktur.

Televizyon ve Radyo Kartı : Bilgisayardan, televizyon ve radyo olarak da yararlanmak mümkündür. TV kartının ana kart üzerine takılması sonucunda ekran bir TV olarak çalışacaktır. Bazı TV kartları tek kart üzerinde olabildiği gibi, ayrı ayrı da olabilmektedir. Bir kumanda ile TV kumandası özellikleri de aynen kullanılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir