Bir Animasyon Gösterisinin Başlıca Özellikleri

Bir Animasyon Gösterisinin Başlıca Özellikleri
Animasyon gösterileri izleyicileri memnun etmek için hazırlanan etkinliklerdir. Bu etkinliklerdeki amaç, seyirci veya izleyici memnuniyetidir. Bu memnuniyeti sağlamak için bir animasyon gösterisinin şu özelliklere sahip olması gerekir:

Animasyon gösterileri izleyicileri memnun etmek için hazırlanan etkinliklerdir. Bu etkinliklerdeki amaç, seyirci veya izleyici memnuniyetidir. Bu memnuniyeti sağlamak için bir animasyon gösterisinin şu özelliklere sahip olması gerekir:

Eğlendirme: Animasyon gösterilerinin eğlendirici ve güldürücü olması gerekir. Eğlendirici olması için seçilen animasyon konularının hayatın can sıkıcı gerçekleri yerine, günlük hayatta bizleri güldüren yanlış anlamaların, şakaların ve hayatın pozitif yönlerinin canlandırılması gerekir.

Görsel zenginlik: Animasyon gösterileri radyo programları gibi sadece kulağa hitap eden bir etkinlik değildir. Animasyon gösterileri göze ve kulağa hitap eden, görsel zenginlikleri ortaya çıkaran gösteriler bütünüdür. İster televizyon ve sinemalarda gösterilsin, ister canlı olarak mekânda izleyicilere sunulsun, seyircilerin ilgisini çekecek olan animasyonun görsel zenginliğidir. Bu zenginlik görsel efektlerle sağlanır.

Boş zamanları değerlendirme: Animasyon gösterilerinin temel amacı boş zamanları değerlendirmektir. İş yoğunluğunun fazla olduğu gün ve saatlerde düzenlenmemesi gerekir. Boş zamanlarda animasyon düzenlenmesi katılımın ve izleyicinin artmasını sağlar. Bu nedenle, eğlenceler tatil günlerinde, bayramlarda, kutlamalarda ve özel günlerde çalışma saatleri dışında kalan boş saatler göz önüne alınarak düzenlenmelidir.

Mekânın kullanımı: Animasyonun başarılı olarak seyircilere sunulması için kullanılan mekân çok önemlidir. Animasyon organizasyonu düzenlenen salonun iç düzeni seyircilerin rahat edebilecekleri, onları yormadan gösterileri izlemeleri sağlayacak şekilde düzenlenmelidir. Animatörler açısından ise, gösterilerini rahatlıkla sunabilecekleri bir ortam olmalıdır. Ayrıca animasyonun sunulacağı mekânın ulaşımı kolay ve merkezi olmalıdır.

Doyuruculuk: Bir animasyonun doyurucu olması demek, görsel, işlenen konu ve içerik olarak zengin olması demektir. Hazırlanan animasyonun izleyici kitlesini memnun edecek zenginlikte olması gerekir.Verilmek istenen mesajın izleyici tarafından algılanabilecek yapıda ve izleyicinin eğitim ve kültürüne uygun derinlikte olması lazımdır. Bir animasyonun doyurucu olup olmadığı gösterinin sonundaki seyircinin alkışından ve tepkisinden anlaşılır.

Psikolojik rahatlama: Animasyon gösterileri belli bir plan dahilinde izleyicilere sunulur. Her gösteride giriş, gelişme, ders çıkarma ve sonuç bölümleri olmalıdır. Bu bölümlerden özellikle ders çıkarma ve sonuç bölümü psikolojik rahatlık sağlayan bölümlerdir.

Hareketlilik: Düzenlenen animasyonların izleyici kitlesinin yaş grubuna uygun hareketlilikte olması gerekir. Gençler için düzenlenen animasyon gösterilerinde müzik ve dansın hareketlilik sağlamada en önemli etken olduğu unutulmamalıdır. Orta veya daha yukarı yaş grubu için sunulan animasyonlarla gençler için hazırlanan animasyonlar arasında hareketlilik olarak farklılıklar bulunmalıdır.

Bilgi verme: Animasyon gösterileri sadece boş vakitleri hoş bir şekilde geçirmek değil aynı zamanda bilgi verici, eğitici olmalıdır. Animasyonla verilen bilgilerin izleyiciler üzerinde daha kalıcı etkiler bıraktığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Etkileme: Animasyon gösterilerinin içeriğinde bulunan izleyicilere verilecek mesajdan etkilenip etkilenmediği kolayca anlaşılır. Animatörün sahnede söylemiş olduğu bir söz veya yapmış olduğu bir hareket gösteri sonrasında bir veya birkaç izleyici tarafından tekrar ediliyorsa, gösterinin izleyiciyi etkilemiş olduğu anlaşılır.

Etkileşim: Animasyon gösterileri sadece seyircileri etkilemekle kalmaz. Seyircinin etkilenişi ve yaşadığı toplumda bu etkiyi açığa vurması ile toplumda diğer insanlar üzerinde etkileşim yaratır. İzleyiciler arasında diğer insanların anlayamayacağı fakat etkileşimle anlamaya çalışacakları bir konuşma dili oluşur. Örneğin televizyonda “Çocuklar Duymasın“dizisinde rol alan iki karakterin birbirlerini “taş fırın erkeği“, “light erkek“ gibi sözcüklerle nitelemesi gibi…

Ortam, kitle ve kişiye uygunluk: Animasyon gösterileri ortama, kişiye ve izleyici kitlesine uygun olmalıdır. Uygunluk toplumun örf, adet, geleneklerine ters düşmemelidir. Dini inançlarına bağlı bir kitleye karşı dini konuların eleştirildiği bir animasyon gösterisi kitlenin dini inançlarına ters düşeceği için uygunluk ilkesine uymaz. Milli ve manevi değerlerimizi rencide edici animasyon gösterileri de ortam kitle ve kişiye uygun düşmez.Toplumda huzursuzluk ve tepki yaratır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir