Gorgoda Nedir? Kimdir?

Depremden sonra neler yapılmalıdır?

Muhtemel bir depreme karşı hazırlık, sallantılar bittikten sonra meydana gelen şoklar, yangınlar ve çok yıkıcı hasarlar söz konusu olduğunda ne yapmak ve ne yapmamak gerektiğini de içerir. Sözü geçen tehlikelere karşı soğukkanlı olun, sakin davranın. Özellikle hayatı tehdit eden durumları dikkate alın. Unutmayın ki  72 saatten fazla  bir süre yalnız başınıza kalabilirsiniz. Deprem durduğunda, Paniğe […]

Depremden sonra neler yapılmalıdır
Depremden sonra neler yapılmalıdır?

Muhtemel bir depreme karşı hazırlık, sallantılar bittikten sonra meydana gelen şoklar, yangınlar ve çok yıkıcı hasarlar söz konusu olduğunda ne yapmak ve ne yapmamak gerektiğini de içerir. Sözü geçen tehlikelere karşı soğukkanlı olun, sakin davranın. Özellikle hayatı tehdit eden durumları dikkate alın. Unutmayın ki  72 saatten fazla  bir süre yalnız başınıza kalabilirsiniz.

 1. Deprem durduğunda, Paniğe kapılmamaya, sakinleşmeye çalışın.
 2. Yakın çevrenizde tehlikeli bir durum olup, olmadığını (kırılmış cam, düşme tehlikesi olan eşya) kontrol edin.
 3. Ayaklarınızı ellerini ve kafanızı koruyun. Sağlam sert ayakkabı, deri eldiven kask takın tozdan korunmak için maske veya benzeri şeyle ağzınızı kapayın.
 4. Olası gaz sızıntısı nedeniyle deprem sırasında olduğu gibi deprem sonrasında da kesinlikle kibrit, çakmak ve mum yakmayınız. Patlamalara ve yangınlara yol açabilirsiniz. El feneriniz aydınlatma ihtiyacınızı karşılayacaktır.
 5. Kendinizin ve diğer insanların yaralanma durumlarını kontrol edin. Yaralıları tehlike altında değillerse kımıldatmayın.
 6. Evinizde hasar olup olmadığını kontrol edin.
 7. Yangın kontrolü yapın ısıyı soğutarak ateşin havayla temasını keserek yangın söndürücüleri alevin üstüne değil, alt kısmına doğru tutun.
 8. Etrafa saçılmış olan kimyasal, yanıcı ve patlayıcı maddeleri temizleyin veya kaldırın.
 9. Yerlere düşmüş tellerden uzak durun temas etmiş eşyalara dokunmayın. En az 10 mt Uzak durun.
 10. Elektrik, gaz ve su vana ve şalterlerini, yanan ocakları hemen kapatın.
 11. Eğer camlar kırılmamışsa pencereleri açın.
 12. Yüksek basınç nedeniyle lağımların taşmasını önlemek için küvet ve tuvalet deliklerini tıkayın. Şifonu kullanmayın.
 13. Kapıları yavaş ve dikkatli açın.
 14. Kendinize güvenli bir çıkış arayarak binayı terk ediniz.
 15. Önceden hazırladığınız battaniye ve deprem çantanızı yanınıza almayı unutmayınız.
 16. Deniz kenarı yerleşimlerinde dev dalgaların oluşması olasılığına karşı deniz kenarından mümkün olduğunca uzaklaşın.
 17. Kurtarma ve itfaiye ekiplerinin geçişine engel olmamak için arabanıza binip, deprem bölgesinden uzaklaşmaya çalışmayın.(Deprem sonrasında yollar kapalı olabilir.)
 18. Deprem bölgesinde yakınlarınız olsa dahi sabırlı davranıp o bölgeye gitmeyin. ( Yolların tıkanması nedeniyle  ilkyardım ve kurtarma ekipleri deprem bölgesine zamanında ulaşamaz.)
 19. Çok acil durumlar dışında yakınlarınıza haber vermek yada onlardan haber almak için hemen telefonlarınızı kullanmayınız. (Telefon şebekesi kilitlenerek acil durumlarda dahi kullanılamaz hale gelebilir.)
 20. Aile bireylerinizle birlikte bir arada olunuz, açık güvenli bir alanda bekleyiniz.
 21. Pilli radyonuzu (veya araba radyonuzu) açın ve acil durum talimatlarını dinleyiniz.
 22. Deprem sonrası asılsız haberlere ve söylentilere kesinlikle inanmayınız. Öğrenmek istediğinizi yetkililerden ve kaynağından öğreniniz.
 23. Ailenize özellikle çocuklarınıza olup biten hakkında bilgi verin, onlarla konuşarak onlara moral verin.
 24. Size gelen görevlileri gereksiz yere meşgul etmeyin. Yetkililere ve kurtarma ekiplerinin çalışmalarına yardımcı olunuz. Enkaz ve yıkıntıların arasında, cadde ve sokaklarda gelişi güzel dolaşmayınız. Kendi hayatınızı tehlikeye atarak kahraman olmaya çalışmayınız.  
 25. Deprem sonrası çadırınızı yetkililerin gösterdiği yere kurun açık alanları ve yolları kapatmayın.
 26. Dağıtılan yardım malzemelerinden ihtiyacınız kadarını alın. (Unutmayınız ki, fazladan alınan her yardım malzemesi bir başka insanın acil ihtiyacının karşılanamamasına neden olacaktır.)
 27. Bina zarar görmüş ise içeri girmek için en az bir saat bekleyiniz. İlgililerin duyuruları doğrultusunda hareket ediniz.
 28. Toplu iskan bölgelerindeki kurallara ve yöneticilerin talimatına mutlaka uymalı, kargaşa, dedikodu ve huzursuzluğa izin vermemeliyiz.
 29. Özellikle iskan bölgelerinde halkın sağlığı için temizlik kurallarına uymalı ve uymayanları uyarmalıyız.

Büyük bir depremden sonra artçı depremler mutlaka devam edecektir. Bu depremlere karşı hazırlıklı olunuz. Özellikle ilk üç gün yetkililer izin vermedikçe sağlam evlerinize girmeyiniz. Bazı artçı sarsıntılar hasarlı binaların yıkılmasına sebep olabilecek kadar büyük olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  En son eklenen yazılar

  Kim ne dedi?

  Gorgoda © 2022