Gorgoda Nedir? Kimdir?

Söğüt Ağacı

Söğütgiller ailesinin salix cinsini oluşturan 300 kadar ağaç ve çalı türünün ortak adıdır. Birkaç türü dışında, kışın yapraklarını dökeri Kuzey Yarıküre’nin ılıman ve serin bölgelerinde yaygın olarak yetişir. Süs, gölge ve kereste ağacı olarak, bazen de toprak kaymasını önlemek amacıyla dikilir. Boyları 20 m’yi aşan iri yapılı söğütlerin başında; ak söğüt, kara söğüt ve gevrek […]
Söğüt Ağacı
Söğüt Ağacı

Söğütgiller ailesinin salix cinsini oluşturan 300 kadar ağaç ve çalı türünün ortak adıdır. Birkaç türü dışında, kışın yapraklarını dökeri Kuzey Yarıküre’nin ılıman ve serin bölgelerinde yaygın olarak yetişir. Süs, gölge ve kereste ağacı olarak, bazen de toprak kaymasını önlemek amacıyla dikilir. Boyları 20 m’yi aşan iri yapılı söğütlerin başında; ak söğüt, kara söğüt ve gevrek söğüt gelir. Ak söğüt ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişir. Avrupa, Asya ve ülkemizde de yaygın olan; keçi söğüdü, boz söğüt ve erguvani söğüttür. Park ve bahçelerde gördüğünüz, dalları aşağıya doğru sarkan türün adı da salkım söğüttür.

Tohumları son derece dayanıksız olduğundan tohumdan değil, çelikle ya da kök sürgünleriyle çoğaltılır. Nemi ve bol ışığı çok sevdiğinden, sulak çayırlarda, akarsu ve göl kenarlarında yetişir. İnce dallarından hazırlanan kömürler resim kalemi olarak kullanılır. Ayrıca başta sepetçi söğüdü olmak üzere bazı türlerinin esnek yapılı, ince sürgün ve dallarından sepet yapımında faydalanılır.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021