Dış Kalp Masajı ve Yapay Solunumun Birlikte Uygulanması

İlkyardımcı kendisinin ve hasta/yaralının güvenliğinden emin olmalıdır. Hasta/yaralının omuzlarına dokunup “iyi misiniz?” diye sorularak bilinci kontrol edilir. Eğer bilinç yok ise; Çevreden yüksek sesle yardım çağırılır, 112 aratılır. H/Y sert zemin üzerine sırt üstü yatırılır, H/Y’nın yanına diz çökülür. Boynunu ve göğsünü saran giysiler açılır. H/Y’nın ağız içi kontrol edilir, görünen yabancı cisim var ise çıkartılır.

Hava Yolunu Açmak İçin Baş-çene Pozisyonu Nasıl Verilir?
Bilinci kapalı bütün hasta/yaralılarda solunum yolu kontrol edilmelidir. Çünkü dil geriye kayabilir ya da herhangi bir yabancı madde solunum yolunu tıkayabilir. Ağız içi kontrol edilerek temizlendikten sonra baş-çene pozisyonu verilir.

Bunun için:
Bir el alına yerleştirilir,
Diğer elin iki parmağı çeneye yerleştirilir,
Baş geriye doğru itilir,
Böylece dil yerinden oynatılarak hava yolu açıklığı sağlanmış olur.

Hava Yolunu Açmak İçin Baş-çene Pozisyonu Nasıl Verilir?
Hava Yolunu Açmak İçin Baş-çene Pozisyonu Nasıl Verilir?

Hasta/yaralının hava yolu açıldıktan sonra, solunum, Bak-Dinle-Hisset yöntemi ile değerlendirilir (10 sn).

Solunum yoksa; çevrede başka kimse yok ve ilkyardımcı yalnız ise kendisi 112’ yi arayarak tıbbi yardım ister.

Kalp basısı uygulamak için göğüs kemiğinin alt ve üst ucu tespit edilerek alt yarısına bir elin topuğu yerleştirilir. Bu elin üzerine diğer el yerleştirilir,

Her iki el parmakları birbirine geçirilir ve parmakların hastanın göğüs kafesine temas etmemesine dikkat edilir. Eller sabit tutulmalıdır. Dirsekler ve omuz düz ve hasta/yaralının vücuduna dik tutulacak şekilde tutulmalıdır,

Vücut ağırlığı ile kaburga kemikleri 5 cm içe çökecek şekilde (yandan bakıldığında göğüs yüksekliğinin 1/3’ü kadar) ritmik olarak sıkıştırma-gevşetme şeklinde 30 bası uygulanır. Erişkinlerde dakikada en az 100 bası uygulanmalıdır.

Ağızdan ağza tekniği için, hasta/yaralıya Baş-Çene pozisyonu verilir.

Bir elin baş ve işaret parmakları ile burun kanatları hava çıkmayacak şekilde kapatılır.

İlkyardımcı, hasta yaralının ağzını hava çıkmayacak şekilde kendi ağzı ile kavrar,

Hasta/yaralının göğsünü yükseltmeye yarayacak kadar, her biri 1 saniyenin üzerinde 2 kurtarıcı nefes verir. Havanın geriye çıkıp çıkmadığı kontrol edilmelidir.

Bu şekilde verilen hava hayati organları koruyacak yeterli oksijene (% 16-18) sahiptir,

H/Y’ya 30 kalp masajından sonra 2 yapay solunum uygulanır. (30;2)

Çene kilitlenmesi gibi durumlarda yetişkinlerde, yapay solunum ağızdan buruna hava verilerek yapılmalıdır, İlk yardımcı kendini korumak için yapay solunum sırasında ince bir tülbent, gazlı bez gibi araçlar kullanılabilir,

Ağızdan buruna solunum
Ağızdan buruna solunum

Eğer çevrede biri varsa hemen 112 aratılmalıdır.suda boğulma, bebek ve çocuklarda ilkyardımcı yalnız ise ilkyardımcı 5 tur temel yaşam desteği (30:2 formülü) uyguladıktan sonra 112’ye haber verir.

Dış kalp masajı 1 yaşın altındaki bebeklerde, göğüs kemiği 4 cm içe çökecek şekilde dakikada en az 100 bası olarak yapılır. 1-8 yaşına kadar çocuklarda 5 cm çökecek şekilde az 100 bası olarak yapılmalıdır (yandan bakıldığında göğüs yüksekliğinin 1/3’ü kadar),

Yetişkin-çocuk-bebekler için oran 30:2 dir. Temel yaşam desteğine yaşamsal refleksler veya tıbbi yardım gelene kadar kesintisiz devam edilmelidir.

Kalp masajı
Kalp masajı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir