Gorgoda Nedir? Kimdir?

Diş Protezcisi

Diş Hekiminin kontrolü altında, diş hekimince kendisine verilen ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan ve düzenleyen, protez ve diş köprülerini tekniğine uygun olarak yapan kişidir. GÖREVLER – Diş hekimince alınan ağız kalıbı üzerine, alçı ile suyu karıştırarak hamur yapar. Hamuru kalıp üzerine yerleştirir ve kaynatarak sertleştirir, – Alçı kalıptan akriliği çıkarır, […]

Diş Protezcisi
Diş Protezcisi

Diş Hekiminin kontrolü altında, diş hekimince kendisine verilen ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan ve düzenleyen, protez ve diş köprülerini tekniğine uygun olarak yapan kişidir.

GÖREVLER

– Diş hekimince alınan ağız kalıbı üzerine, alçı ile suyu karıştırarak hamur yapar. Hamuru kalıp üzerine yerleştirir ve kaynatarak sertleştirir,
– Alçı kalıptan akriliği çıkarır,
– Dişlerin, kalıba yerleştirilmesinde diş hekimine yardım eder,
– Provadan gelen dişleri mumlayarak, diş eti şeklini verir,
– Dişleri mum kalıbın yerine plastik kalıba geçirir (mufta safhası),
– Kalıptan çıktıktan sonra, tesviye (fazlalıkların alınması) işlemini yapar,
– Protez cilası yapar,
– Kırılan protezleri tamir eder,
– Kron köprü yapar,
– Çarpık dişlerin düzeltilmesi için gereken malzemeleri hazırlar (bağlama kanalları),
– Kullandığı aletlerin bakımını yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

• Elektriksiz el aletleri (pense çeşitleri, makas, testere vb.),
• Elektrikli aletler ve makineler,
• Kıymetli ve kıymetsiz metal alaşımları, alçı, mum, porselen tozları, cila, plastik vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

– Normal bir genel yetenek düzeyine,
– El ve gözü uyumlu kullanabilme,
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneklerine,
– Renk algısına,
– Estetik görüşe sahip olmaları,
Kimyasal maddelere ve toza karşı alerjisi olmaması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Diş protezcileri, diş atölyelerinde görev yaparlar. Çalışma ortamında kimyasal maddelerle, alçı ve porselenle çalışıldığından aşırı toz ve koku vardır. Birinci derecede malzeme ve aletlerle çalışırlar. Zaman zaman diş hekimleri, diş teknisyenleri ile etkileşim halindedirler. Çalışmasını haftanın her günü tam zamanlı olarak yürütür. Hafta sonu çalışması da söz konusu olabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Çalışma alanları, diş laboratuarları, özel diş klinikleri ve hastanelerdir. Meslekte iş bulma olanağı fazladır. Usta unvanını alanlar kendi adlarına işyeri açabilirler

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Yeterli sayıda müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde Diş Protezciliği alanında eğitim verilmekte iken, mesleğin eğitimi artık teknisyenlik düzeyinde sağlık meslek liselerinde verilmektedir. Bu bilgiler Diş Protezciliği eğitiminin mesleki eğitim merkezlerinde verildiği dönemdeki bilgileri kapsamaktadır.
Diş Protez Teknisyenliği mesleği hakkında bilgi almak için bu merkezde mevcut “Diş Protez Teknisyenliği” meslek bilgi dosyasından yararlanabilirsiniz.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

• En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
• 14 yaşını doldurmuş olmak,
• Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
• Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Diş protezciliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Bu merkezlerde teorik eğitim, işyerlerinde ise uygulamalı eğitim verilmektedir.
Çırak öğrenciler teorik eğitimde Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Kooperatifçilik, Toplam Kalite Yönetimi gibi genel bilgi dersleri ile Teknik Resim, İş Güvenliği, Meslek Resmi, Meslek Bilgisi, Maniplasyon, Malzeme Alet Bilgisi gibi meslek dersleri alırlar.

MESLEKTE İLERLEME
– Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
– Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
– Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
– İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

• Aday çırak ve çırak öğrencilere, eğitimleri süresince, asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere işverenlerce ücret ödenmektedir.
• Kamu kesiminde çalışanlar, asgari ücretin, yaklaşık olarak 2-3 katı tutarında ücret almaktadır,
• Özel işyerlerinde çalışanların ücreti ise, işyerinin yapısı elemanın beceri ve deneyimine göre değişiklik göstermektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
• Mesleki eğitim merkezleri,
• Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
• Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube Müdürlükleri.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2023