Doğan Kuşu

Doğan
Doğan

37 kuş türünün ortak adı. Gündüzleri avlanan yırtıcı bir kuştur. Yeryüzünün hemen hemen bütün bölgelerinde yaşar. Ülkemizde en çok görülen türleri; bayağı doğan, ala doğan, ada doğanı ve delice doğandır. Büyüklüğü cüce doğanlarda ancak 15 cm’yi bulurken, Kuzey Kutbu bölgesinde yaşayan Aksungurda 60 cm’yi bulur. Bacaklarında paçalık gibi uzun tüyler, kancalı gagalarının kenarında da sivri bir çıkıntı bulunur. Uzun ve sivri uçlu kanatlarıyla havayı yararak hızla ve düz bir çizgi boyunca uçar. Bazı türleri, yerdeki avın üzerine atlamak için uygun zamanı kollarken, kanatları hızla çarparak havada daireler çizebilir. Avlarının niteliği, boyutları ve avlanma yöntemi türlerine göre değişir; kimi kendi boyutlarındaki ya da daha küçük kuşları havada avlarken, bir bölümü de tavşan, fare, kertenkele ve böcek gibi hayvanlarla beslenir.

Yuvalarını genellikle ağaç kovuklarına ya da sarp kayalıkların kenarlarına kurar. Her kuluçka döneminde dişi kuş yuvaya dört ya da beş yumurta bırakır. Kuluçka dönemi yaklaşık 28-35 gündür ve yumurtadan çıkan yavrular 35 gün kadar yuvada kalarak ana-babası tarafından beslenir.

Türünün azalmasının başlıca nedeni, DDT gibi tarım ilaçlarında kullanılan klorlu hidrokarbonların besin kaynaklarında birikmesidir. Bu maddeler özellikle yumurta kabuklarını incelterek, yumurtalarının yavruya dönüşme şansını büyük ölçüde azaltır. Sayılarının azaldığı bölgelerde, insan eliyle yetiştirilerek doğal yaşama bırakılmak için çalışmalar yapılmaktadır. Ama var olması için asıl çaba, doğal kaynakların kullanımında bütün canlılara yaşama şansı tanıyacak uygulamalardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir