Gorgoda Nedir? Kimdir?

Duvar yüzeyindeki çatlaklar, bağlantısızlık ve ezilmeler

Duvar üzerine etkiyen düşey yükler ve deprem hareketleri duvar üzerinde oluşabilecek mikro çatlakların hızla büyümesine neden olur. Yığma taşıyıcı sistemin tipinden kaynaklanabilecek hasarların yanı sıra ilave yükler, boşluklar ve oyuklar, […]

Duvar yüzeyindeki çatlaklar, bağlantısızlık ve ezilmeler
Duvar yüzeyindeki çatlaklar, bağlantısızlık ve ezilmeler

Duvar üzerine etkiyen düşey yükler ve deprem hareketleri duvar üzerinde oluşabilecek mikro çatlakların hızla büyümesine neden olur. Yığma taşıyıcı sistemin tipinden kaynaklanabilecek hasarların yanı sıra ilave yükler, boşluklar ve oyuklar, kullanılan harçların yapısında meydana gelen bozulmalar duvar üzerinde hasarlara yol açabilmektedir. Duvarın yapısında kullanılan taş, tuğla vb. yapı malzemesinin düşük mekanik özelliklere sahip olması duvar üzerinde zaman içinde ezilmelere yol açabilir. Yukarıda özetlenen nedenlerden dolayı duvarlarda oluşacak hasarlar en genel biçimde üçe ayrılabilir:

– Düşey yüklerin artışı sonucu tuğlaların kırılması ve/veya derzlerin ezilmesi, ufalanması;
– Deprem etkileri nedeniyle düzlem içi ve dışı kuvvetler sonucunda çatlaklarının oluşması;
– Kesme kuvvetlerinin artması sonucu kayma çatlaklarının oluşması.

Gözlemler
Duvar üzerindeki mevcut yükler, duvarın görsel durumu, hasar tipleri incelenmeli, duvarın basınç dayanımını belirleyebilmek için karotlar alınarak mekanik deneyler yapılmalıdır. Karotların incelenmesinden sonra uygun onarım ve güçlendirme teknikleri tespit edilmelidir. Mevcut malzemelerin kimyasal ve mekanik özellikleri belirlendikten sonra bu malzemelerle uyum sağlayacak mekanik ve kimyasal özelliklere sahip onarım malzemeleri seçilmelidir.

Yazı etiketi: , , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021