Gorgoda Nedir? Kimdir?

Güzellik ve Cilt Bakımında Tırnaklar

TIRNAKLARTırnaklar parmak uçlarını koruyan, sert keratin tabakasından oluşan deri ekleridir. Parmakları korur, ufak cisimlerin tutulmasını kolaylaştırırlar. Epidermisin St. Corneum tabakasından uzarlar. TIRNAK PLAĞITırnağın asıl bölümüne tırnak plağı denir. Tırnak plağının […]

TIRNAKLAR
Tırnaklar parmak uçlarını koruyan, sert keratin tabakasından oluşan deri ekleridir. Parmakları korur, ufak cisimlerin tutulmasını kolaylaştırırlar. Epidermisin St. Corneum tabakasından uzarlar.

El ve ayak tırnakları
El ve ayak tırnakları

TIRNAK PLAĞI
Tırnağın asıl bölümüne tırnak plağı denir. Tırnak plağının yaklaşık beşte biri olan tırnak kökü, tırnak dibinde, tırnak katının altında bulunur. Tırnağın serbest ucu, parmak uçları, deriden ayrılarak ileri doğru uzayan, beyaz ya da sarımsı sert bir çıkıntıdır. Tırnak ya da tırnak tablası üst derinin keratinleşmesi ile oluşur. Diğer tür keratinlerden ayırt etmek için tırnak keratinine “anychin” adı verilir. Sağlıklı bir insan tırnağı kenardan diğer kenara enine olarak ve tırnak dibinden, tırnak ucuna doğru uzunlamasına olmak üzere iki yöne kavislidir.

Tırnak plağının içerdiği su, tırnak plağının bükülebilir veya kolay kırılabilir olmasını sağlar. Bükülebilir esnek bir tırnak tabakasındaki normal su oranı yaklaşık %12dir. Suyun daha düşük yüzdelerde olduğu durumlarda tırnak kolay kırılır, çatlar, pul pul kalkar. Tırnak plağında kan damarları ve sinirler bulunmaz.

TIRNAK KÖKÜ
Tırnak, tırnak katının tabanını oluşturan bazal (temel) tabakadan büyür. İleri doğru biraz uzar ve tırnak yatağının üstünden bakınca görülebilen beyaz bir bölgedir. Tırnak dibindeki bu bölgeye lunula ya da yarım ay adı verilir. Yatak bazal tabaka hücrelerinden ve epidermisin spinozum tabakası (dikenli tabaka) hücrelerinden oluşur. Hiçbir bölgesinde granulosum (tanecikli) tabakası bulunmaz. Birkaç melanosit vardır. Ancak bunların etkisi fark edilmez.

TIRNAK YATAĞI
Tırnak plağının hemen altındaki bölge tırnak yatağıdır. Tırnak plağı ve tırnak tabanı, birbirine sıkı bir şekilde yapışık durumdadır. Tırnak plağı, serbest bir çıkıntı oluşturarak parmak ucundan ayrılır. Bu bölgeye tırnak altı denir. Tırnak tabanı üst derinin canlı tabakaları ve bunların altındaki alt deriden oluşur.

ÖLÜ DERİ ( Kütikül)
Üst derinin boynuzumsu (Corneum) tabakasının tırnak katından tırnak plağı üzerine uzantısıdır. Ölü derinin fonksiyonu su geçirmez bir bölge oluşturarak bakteri veya diğer mikro organizmaların tırnak katından içeri girmesini engellemektir. Tırnak kenarlarını saran üst deri (epidermis) ölü derinin arkasında bulunur, üst deri Corneum tabakasının tırnak plağı üzerine uzantısıdır.

TIRNAK BOZOKLUKLARI VE HASTALIKLARI
Tırnak plağı bozuklukları,
Kolay kırılabilir tırnaklar,
Bombeli tırnaklar,
Oluk ve kabarık çizgiler,
Şeytan tırnağı,
Tırnakların aşırı büyümesi ve erimesi,
Tırnağın ete batması,
Kaşık şeklinde tırnaklar,
Tırnakların ayrılması,
Tırnak düşmesi,
Tırnak plağında çukurlar oluşması,
Tırnak kırılması,
Tırnaklarda renk kaybı,
Mavi tırnaklar
Siyah ve kahverengi lekeler,
Siyah çizgiler,
Beyaz lekeler

TIRNAK BÖLGESİNE KİŞİLERİN VERDİĞİ ZARARLAR
Tırnak yeme,
Tırnak kenarındaki ölü derinin koparılması,
Tırnak veya ölü derinin tahribatı.

TIRNAK ENFEKSİYONLARI
Tırnak yatağının iltihaplanması,
Dolama,
Tırnakların mantarlı enfeksiyonu,
Deri iltihabı

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021