İhramlının yapması gereken şeyler

İHRAMLININ YAPMASI GEREKEN ŞEYLER:

İhram
İhram

Hac veya umre için ihrama giren kimsenin yapması gereken şeyler:

1. Namazları vaktinde cemaatle kılmak gibi, Allah Teâlâ’nın kendisine farz kıldığı ibâdetleri yerine getirmesi gerekir.
2. Allah Teâlâ’nın yasakladığı çirkin söz, günah ve faydasız tartışmalardan kaçınması gerekir.
3. Söz ve fiille müslümanlara eziyet etmekten uzak durması gerekir.
4. İhramın yasaklarından kaçınması gerekir.

İHRAMIN YASAKLARI:

1. Kılından veya tırnaklarından bir şey alamaz.Ancak istemeden bir kıl veya tırnak düşerse, bir sakıncası yoktur.

2. Bedenine, elbisesine, yiyeceğine ya da içeceğine güzel koku süremez.İhramdan önce sürdüğü güzel koku-nun eseri kalsa da bir sakıncası yoktur.

3. İhramlıyken av avlayamaz, avlanması için onları süremez ve avlayana da yardım edemez.

4. Kadınla nişanlanamaz, kendisi için nikah kıydıra-maz ve başkası için nikah da kıyamaz.İhramlıyken eşiyle cinsel ilişkide bulunamaz ve eşine şehvetle yaklaşamaz. Bu yasaklar, hem erkekler, hem de kadınlar için geçerlidir.

Erkeklere has olan ihramın yasakları:
1. Başını, (takke gibi) başa temas eden bir şeyle örtemez. Ancak şemsiyeyle gölgelenmesi veya arabanın içerisinde bulunmasında ya da eşyasını başının üzerinde taşımasında bir sakınca yoktur.

2. Gömlek veya gömlek gibi vücudunun tamamını veya bir kısmını örten bir elbise ile örtemez, bornoz giyemez. Başına sarık saramaz, şalvar ve ayakkabı giyemez. Ancak izâr bulamayanın şalvar, terlik bulamayanın da ayakkabı giymesinde bir sakınca yoktur.

İhramlı kadının ellerine eldiven takması, yüzünü peçe ve benzeri bir şeyle örtmesi haramdır. Ancak kendisine mahrem olmayan yabancı erkeklerin, yanından geçmeleri halinde, ihramlı olmadığı zamanlarda örttüğü gibi, yüzünü başörtüsü veya benzeri bir şeyle örtmesi gerekir.

İhramlı kimse, unutarak veya bilmeyerek dikişli bir elbise giyer, başını örter, güzel koku sürünür, vücudundan bir kıl koparır veya tırnaklarını keserse, kendisine bir cezâ gerekmez. Hatırladığı veya (hükmünü) öğrendiği zaman ihrama aykırı olan şeyi derhal giderir.

Terlik giymek, yüzük, gözlük, kulaklık ve kol saati gibi eşyaları takmak veya para ve evrâkını korumak için kemer takmak câizdir.

İhram elbisesini değiştirmek, kirlenmiş olan ihramı yıkamak, başını yıkamak veya banyo yapmak câizdir. Banyo yaparken istemeden kıl düşerse, bir sakıncası yoktur. Yaralanmanın da ihrama bir zararı yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir