Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kentleşme

Kentler (şehirler), halkının çoğu ticaret, sanayi ya da yönetim ile ilgili işlerle uğraşan büyük yerleşim merkezleridir. Kentsel yerleşmelerin köylerden farkı, nüfusun fazla olması, çeşitli sanat ve sanayi kuruluşlarının bulunmasıdır. Kentsel bölgeler ulaşımın köylere göre daha kolay olduğu yerlerdir. Bu bölgeler, ekonomik ve kültürel özelliklerine göre; tarım, ticaret, sanayi vb. kentler olarak adlandırılır. Bu gelişmelerin yanında […]
Kentler (şehirler), halkının çoğu ticaret, sanayi ya da yönetim ile ilgili işlerle uğraşan büyük yerleşim merkezleridir. Kentsel yerleşmelerin köylerden farkı, nüfusun fazla olması, çeşitli sanat ve sanayi kuruluşlarının bulunmasıdır. Kentsel bölgeler ulaşımın köylere göre daha kolay olduğu yerlerdir. Bu bölgeler, ekonomik ve kültürel özelliklerine göre; tarım, ticaret, sanayi vb. kentler olarak adlandırılır.

Bu gelişmelerin yanında kentlerde hızlı nüfus artışına paralel olarak birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlardan en önemlisi konut yetersizliğidir. Bu durum kentlerin plânsız bir şekilde büyümesine ve çirkin bir görünüm almasına yol açan gecekonduların ortaya çıkmasına neden olur. Kentlerdeki diğer önemli sorunlar arasında trafik sıkışıklığı, çevre ve gürültü kirliliği de sayılabilir. Bütün bu sorunlarda ortak olan neden hızlı nüfus artışıdır. Sorunların giderilmesi için köyden kente göçün durdurulması ve insanların ekonomik durumunun iyileştirilmesi gerekir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021