Gorgoda Nedir? Kimdir?

Keten

Ketengiller ailesinden bir yıllık otsu bitki. Lifleri için olduğu kadar yağlı tohumları içinde yetiştirilir. Bilinen en eski dokuma liflerinde biridir. Almaşık olarak dizilen küçük mızraksı yaprakları, beş taç yapraktan oluşan mavi renkli çiçekleri ve beş loplu küçük toparlak meyveleri vardır. Çeşitli iklim ve toprak özeliklerine kolay uyum sağlasa da en çok ılıman iklimli yerlerdeki kumlu […]
Keten
Keten

Ketengiller ailesinden bir yıllık otsu bitki. Lifleri için olduğu kadar yağlı tohumları içinde yetiştirilir. Bilinen en eski dokuma liflerinde biridir. Almaşık olarak dizilen küçük mızraksı yaprakları, beş taç yapraktan oluşan mavi renkli çiçekleri ve beş loplu küçük toparlak meyveleri vardır. Çeşitli iklim ve toprak özeliklerine kolay uyum sağlasa da en çok ılıman iklimli yerlerdeki kumlu balçık toprakları sever. Genellikle gövde alt bölümünün sararmasından hemen sonra, ama meyvesi tam olgunlaşmadığı dönemde hasat edilen bitkilerin gövdeleri ıslatılıp yumuşatılır ve kurutulduktan sonra ezilerek lif çıkarılır.

Nem çekebilme özelliğine sahip lifleri çürümeye karşı da dirençlidir. Pamuktan daha sağlamdır, aynı zamanda daha çabuk kurur ve güneş ışığından daha yavaş etkilenir. Boyayı kolaylıkla emmediği için liflerin boyanması güçtür. Çabuk nem çekme ve kuruma özelliklerinden dolayı serinlik veren dokumalar olup özellikle yazlık giysilerin yapımında kullanılır. İyi kaliteli ketenler giysi, mobilya kumaşı ve dantel, düşük kaliteli olanlar ise çadır bezi, sicim, yangın hortumu, çuval ve balık ağı gibi neme dayanıklı ürün yapımında kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022