Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kına

Kına ağacının kurutulmuş yapraklarından elde edilen, saç ve elleri boyamakta kullanılan toz. Çok eski çağlardan beri bilinen bu bitkinin Eski Mısırlılar tarafından da boya olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yakın Doğu ülkelerinde ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kullanılmakta olan kınanın geleneksel anlamda da özel bir yeri vardır. Örneğin; Anadolu’da düğün törenlerinde geline ve yakınlarına kına yakma âdeti vardır […]

Kına ağacının kurutulmuş yapraklarından elde edilen, saç ve elleri boyamakta kullanılan toz. Çok eski çağlardan beri bilinen bu bitkinin Eski Mısırlılar tarafından da boya olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Yakın Doğu ülkelerinde ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kullanılmakta olan kınanın geleneksel anlamda da özel bir yeri vardır. Örneğin; Anadolu’da düğün törenlerinde geline ve yakınlarına kına yakma âdeti vardır ve bu kutlamaya “kına gecesi” denir.

Kına, boya olarak kullanımı dışında halk arasında kurt düşürücü ve ishal kesici etkisinden dolayı ilâç olarak da değerlendirilir.

Kına ağacının ticari amaçla en çok yetiştirildiği ülkeler; Arabistan, Pakistan, Hindistan ve bazı Kuzey Afrika ülkeleridir. Ülkemizdeyse kına ağacı yetişmediğinden kına tozu özellikle Pakistan ve Hindistan’dan satın alınır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021