Kriket

On birer kişilik iki takım arasında, küçük ve ağır bir topu, ucu kıvrılmış sopalarla vurarak karşı kaleye sokmak amacıyla oynanan bir oyun.

Kriketin, 13. yüzyılda İngiltere’de oynanmaya başladığı sanılmaktadır. Oyun en az 155 x 135 m’lik yeşil bir alanda oynanır. İdeal kriket alanları ovaldir. Sınırları kalelerden 70 m uzakta olmalıdır. Alanın tam ortasında, 20 m uzunluğunda, 3 m genişliğinde “pitch” adı verilen bir bölge bulunur. Bu bölgenin çimleri iyice biçilir ve etrafına beyaz çizgiler çizilir. Pitch’in iki yanındaki yuvarlama çizgilerinin ortasında 70 cm uzunluğunda üç dikey çubuktan oluşan kaleler ve onların üzerinde çarpmayla düşecek biçimde konmuş ikişer ufak çubuk durur.

Oyun, karşılayan takımın oyuncularından birinin kaledeki atış yerinden öteki kaleye doğru, çubukları devirmek için topu atmasıyla başlar. Krikette, vuran takımın amacı rakip takımın kalesini devirmektir. Karşılayan takımın amacı da koşan oyuncuları engelleyerek, oyun dışı kalmalarını sağlamaktır.

Kriket “bat” adı verilen bir kriket sopası ve bir topla oynanır. Oyun boyunca top ve atışlarla vuruşların uygunluğunu denetleyen iki hakem bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir