Kurt nedir?

Kurt nedir?
Kurt nedir?

Köpekgiller ailesinden etçil bir memelidir. Boz kurt ya da bayağı kurt en iyi bilinen türüdür. Hem açık alanlarda hem de ormanlarda yaşar. Boz kurdun iri bir başı, kısa ve kalın bacakları, iri ayakları uzun ve yanlardan basık gövdesi vardır. Erkeklerin uzunluğu 50 cm’lik kabarık tüylü kuyruklarıyla birlikte yaklaşık 2 m’ye, ağırlıkları yaklaşık 45-55 kg’ye ulaşabilir. Dişiler erkeklerden, güneyde yaşayanlar kuzeydekilerden daha küçük yapılıdır. Postları sık, uzun ve yumuşak tüylü, genellikle boz, bazen kahverengi, kızılımsı, siyah ya da beyazımsı olabilir.

Genellikle sürüler halinde yaşar. Topluluğu oluşturan birey sayısı 20’yi aşabildiği gibi daha da az olabilir. Sıçan, tavşan ve kuşlarında bulunduğu çeşitli hayvanları yemekle birlikte, başlıca besin kaynağı sürek avıyla yakaladığı karaca, domuz, geyik gibi hayvanlar oluşturur. Dişileri 63 günlük gebelik süresinden sonra, 4-14 arası yavru doğurur. Yavrular 2-3 yaşına kadar gurupla beraber kalır. Diğer bir türü soyu tükenmek üzere olan kızıl kurttur.

İri otçul hayvanların aşırı çoğalmasını engelleyerek ve yaşama şansı zayıf olanların elenmesini sağlayarak önemli bir doğal işlevi yerine getirir. Ama evcil hayvanlara saldırdığı için insanlar tarafından uzun yıllardan beri kıyıma uğratıldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir