POST ve GET Metodu ile Formlardan Bilgi Almak

POST ve GET Metodu ile Formlardan Bilgi Almak
PHP’nin en güçlü özelliklerinden biri HTML formlarına yaklaşım biçimidir. Bilinmesi gereken ilk önemli durum, form içindeki tüm elemanların PHP tarafından aktif olarak . kullanılabilir olacağıdır. Formların veri aktarabilmeleri için iki ayrı yöntem vardır. Bunlar POST ve GET yöntemleridir. Dolayısı ile PHP’de formlardan gelen bilgileri almanın da iki yöntemi vardır. Bunlar;$_POST,$_GET yöntemleridir.

GET Metodu
GET metodu ile veriler iletildiğinde forma girilen tüm bilgiler adres satırında URL’ye eklenerek iletilir.
Örnek:
Aşağıda ‘form_get_1.html’ dosyasına dikkat edilirse herhangi bir PHP kodu içermemektedir. Bununla birlikte bu dosyada bulunan form bir PHP dosyasına yönlendirilmektedir.

form get html

form get html

‘formu_isle_1.php’ isimli dosya ise kendisine GET metodu kullanılarak gönderilen bilgileri alıp ekrana yazmak için hazırlanmış bir PHP dosyasıdır. Formdan gelen bilgiler $_GET değişkeni kullanılarak alınmaktadır.

form get html tarayıcı görünümü

form get html tarayıcı görünümü

Örnekte formu_isle_1.php’ sayfasının tarayıcı görünümüne dikkat edilecek olursa adres çubuğunda bilginin URL’ye nasıl eklendiğini görebiliriz. Burada bilgilerin eklenme işini gerçekleştiren yapı HTML <form> etiketidir. URL adresinden sonra “?” kullanılarak bilgi ekleme işlemi gerçekleşmiştir. Bilgiler, değişken_ismi=değer şeklinde eklenmiş ve her yeni bilgi “&” işareti ile peşi sıra eklenmiştir.

form get php

form get php

HTML formlarında bu tür bilgiler <a>….</a> etiketi kullanılarak da oluşturulabilmektedir. Bu işlem “URL sorgu cümlesi oluşturmak” olarak adlandırılabilir. Yukarıdaki örneğin <a>etiketi ile oluşturulması şu şekildedir;
<a href=“formu_isle_1.php?isim=Hakan&yas=33”>URL Sorgu Cümlesi</a> URL sorgu cümleleri çoğunlukla bir yazının devamını okumak için devamını okuyun linklerinde karşımıza çıkmaktadır.

POST Metodu

POST metodu formlarda bilgiyi taşıma yöntemlerinden bir diğeridir. GET metodunun aksine bilgi taşınırken URL adresinde görünmez. Bu yönüyle POST metodunun daha güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca POST metodunda bilginin taşınması esnasında bir sınırlama yoktur. POST metodunun kullanımı GET ile benzerdir. Oluşturulan formun “method” özelliği POST yapılarak formun bu yöntemi kullanarak veriyi göndermesi sağlanır. PHP tarafında ise $_GET dizi değişkeni yerine $_POST dizi değişkeni kullanılır.

Örnek:
Aşağıda ‘form_post_1.html’ dosyası ‘formu_isle_1.php’ isimli dosyaya yönlendirilmiştir.
‘formu_isle_1.php’ isimli dosya ise kendisine POST metodu kullanılarak gönderilen bilgileri alıp ekrana yazmak için hazırlanmış bir PHP dosyasıdır. Formdan gelen bilgiler $_POST değişkeni kullanılarak alınmaktadır.

Notice: Undefinedindex:
Eğer php sayfanızda yukarıdaki hata mesajını ve hata satırını görüyorsanız bunun anlamı şudur: $_GET yada $_POST dizi değişkenleri içine yazdığınız index isimleri bulunamadı. Formdan gelen kontrol yapılarına verilen isimleri kontrol ediniz.

form post html

form post html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir