POST ve GET Metodu ile Formlardan Bilgi Almak

POST ve GET Metodu ile Formlardan Bilgi Almak PHP’nin en güçlü özelliklerinden biri HTML formlarına yaklaşım biçimidir. Bilinmesi gereken ilk önemli durum, form içindeki tüm elemanların PHP tarafından aktif olarak . kullanılabilir olacağıdır. Formların veri aktarabilmeleri için iki ayrı yöntem vardır. Bunlar POST ve GET yöntemleridir. Dolayısı ile PHP’de formlardan …

POST ve GET Metodu ile Formlardan Bilgi Almak
PHP’nin en güçlü özelliklerinden biri HTML formlarına yaklaşım biçimidir. Bilinmesi gereken ilk önemli durum, form içindeki tüm elemanların PHP tarafından aktif olarak . kullanılabilir olacağıdır. Formların veri aktarabilmeleri için iki ayrı yöntem vardır. Bunlar POST ve GET yöntemleridir. Dolayısı ile PHP’de formlardan gelen bilgileri almanın da iki yöntemi vardır. Bunlar;$_POST,$_GET yöntemleridir.

GET Metodu
GET metodu ile veriler iletildiğinde forma girilen tüm bilgiler adres satırında URL’ye eklenerek iletilir.
Örnek:
Aşağıda ‘form_get_1.html’ dosyasına dikkat edilirse herhangi bir PHP kodu içermemektedir. Bununla birlikte bu dosyada bulunan form bir PHP dosyasına yönlendirilmektedir.

form get html
form get html

‘formu_isle_1.php’ isimli dosya ise kendisine GET metodu kullanılarak gönderilen bilgileri alıp ekrana yazmak için hazırlanmış bir PHP dosyasıdır. Formdan gelen bilgiler $_GET değişkeni kullanılarak alınmaktadır.

form get html tarayıcı görünümü
form get html tarayıcı görünümü

Örnekte formu_isle_1.php’ sayfasının tarayıcı görünümüne dikkat edilecek olursa adres çubuğunda bilginin URL’ye nasıl eklendiğini görebiliriz. Burada bilgilerin eklenme işini gerçekleştiren yapı HTML <form> etiketidir. URL adresinden sonra “?” kullanılarak bilgi ekleme işlemi gerçekleşmiştir. Bilgiler, değişken_ismi=değer şeklinde eklenmiş ve her yeni bilgi “&” işareti ile peşi sıra eklenmiştir.

form get php
form get php

HTML formlarında bu tür bilgiler <a>….</a> etiketi kullanılarak da oluşturulabilmektedir. Bu işlem “URL sorgu cümlesi oluşturmak” olarak adlandırılabilir. Yukarıdaki örneğin <a>etiketi ile oluşturulması şu şekildedir;
<a href=“formu_isle_1.php?isim=Hakan&yas=33”>URL Sorgu Cümlesi</a> URL sorgu cümleleri çoğunlukla bir yazının devamını okumak için devamını okuyun linklerinde karşımıza çıkmaktadır.

POST Metodu

POST metodu formlarda bilgiyi taşıma yöntemlerinden bir diğeridir. GET metodunun aksine bilgi taşınırken URL adresinde görünmez. Bu yönüyle POST metodunun daha güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca POST metodunda bilginin taşınması esnasında bir sınırlama yoktur. POST metodunun kullanımı GET ile benzerdir. Oluşturulan formun “method” özelliği POST yapılarak formun bu yöntemi kullanarak veriyi göndermesi sağlanır. PHP tarafında ise $_GET dizi değişkeni yerine $_POST dizi değişkeni kullanılır.

Örnek:
Aşağıda ‘form_post_1.html’ dosyası ‘formu_isle_1.php’ isimli dosyaya yönlendirilmiştir.
‘formu_isle_1.php’ isimli dosya ise kendisine POST metodu kullanılarak gönderilen bilgileri alıp ekrana yazmak için hazırlanmış bir PHP dosyasıdır. Formdan gelen bilgiler $_POST değişkeni kullanılarak alınmaktadır.

Notice: Undefinedindex:
Eğer php sayfanızda yukarıdaki hata mesajını ve hata satırını görüyorsanız bunun anlamı şudur: $_GET yada $_POST dizi değişkenleri içine yazdığınız index isimleri bulunamadı. Formdan gelen kontrol yapılarına verilen isimleri kontrol ediniz.

form post html
form post html
Etiketler: , , , ,
Yazar: Gorgoda
Yayınlanma tarihi: 26 Aralık 2017
Kategorisi: İnternet
Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asus Winflash ile Bios Sürümünü Eskiye Döndürmek (Downgrade)
İnternet
Asus Winflash ile Bios Sürümünü Eskiye Döndürmek (Downgrade)

Merhaba arkadaşlar. Asus dizüstü bilgisayarımı belki daha iyi olur diye bios sürümünü güncelledim. Güncelledim ama başıma gelmeyen kalmadı. Belki de bios sürümünden değildir ama nedense ben her sorunu bios sürümünü yükseltmeme bağlıyorum. İnternette aramadığım şey kalmadı easyflash denedim, dos komut sistemi ile yapmaya çalıştım, olmadı. Yok yok yok. En sonunda …

Sabit/yer paylaşımlı reklamlar
İnternet
Google Adsense Sayfa Düzeyi Reklamlar

Bir çok webmasterin yönetmiş olduğu web sitesinden gelir elde etmek için kullandığı Google Adsense uygulaması çok kullanışlı ve bir reklam çeşidiyle karşımıza çıkıyor. Gelişen teknoloji ile daha çok kullanım alanı ve kullanıcıya ulaşan mobil cihazlar, klasik masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarların yerine geçiyor. Öyleki web sitesi yöneticileri sayfalarının tarayıcı veya …

Dertsiz Çoban Hikayesi
İnternet
Dertsiz Çoban Hikayesi

Adamın birisi, bir gün, durup dururken kör olmuş. Çaresiz bir şekilde doktor doktor dolaşmaya başlamış. Ancak gittiği tüm doktorlar adamın neden kör olduğunu “Gözlerinde bir hastalık yok ama görmüyorsun, biz senin durumundan bir şey anlayamadık ” diyerek cevap verip adamı tedavi edememişler… Doktorlardan umudunu kesen adam, derdine çare aramak için …

Pin It on Pinterest