Saça Renk Veren Pigmentler ve Renk Açan Preparatlar

SAÇA RENK VEREN PİGMENTLER
Saça, kana ve deriye renk veren maddelere pigment denir. İnsan vücudunda üç ana pigment bulunur.
1- Melanin: Kahverengi pigmenttir. Küçük tanecikler halindedir. Melanin üreten hücrelere melanosit denir.
2- Karoten: Sarı renkli pigmenttir.
3- Hemoglobin: Kan elemanlarında bulunan bu madde kana kırmızı rengini veren pigmenttir.

Saça Renk Veren Pigmentler ve Renk Açan Preparatlar
Saça Renk Veren Pigmentler ve Renk Açan Preparatlar

SAÇ RENGİNİ AÇAN PREPARATLAR
Bu amaçla kullanılan madde Hidrojen peroksittir. (H2O2) Saçtaki melanine etki ederek onu renksiz hale getirir. H2O2 deki serbest hale geçen oksijen (O) renk açıcı etki yapar. H2O2 hem kalıcı boyalara hem de saç rengini açıcılarla karıştırılmıştır. Eğer bu karışım kendi başına kullanılırsa saç rengini açar ve saçın daha gözenekli olmasına neden olur. Saç boyalarına katılan H2O2 değişik şekillerde bulunmaktadır.
1- Tablet şeklinde olanlar: Kurutulmuş perhidrol içerir. Her tablette 1 ml. Perhidrol bulunur.
2- Krem Şeklinde Olanlar: Hazır olarak direkt boya ile karıştırılarak kullanılır.
% 3 lük = 10 volüm,
% 6 lık = 20 volüm,
% 9 luk = 30 volüm,
% 12 lik = 40 volümdür.
3- Sıvı Şeklinde Olanlar: Özellikle dekorasyon röfle gibi işlemlerde kullanılan hazır ürünlerdir. Direkt olarak kullanılırlar. %3lük, %6 lık ve % 9 luk olarak bulunmaktadırlar.
4- Perhidrol: Hidrojen peroksidin %30 luk çözeltisidir. Boyama işlerinde belirli ölçülerde saf su ile karıştırılarak kullanılır. Açıkta kalması halinde bozulur.

PH ÖLÇEĞİ
Bir saç bakım ürününü asitlik ve alkalilik derecesi PH ölçeği üzerinde ölçülmektedir. Bu ölçek, PH1 ile PH14 arasında değişmektedir. PH7 nötr noktadır. 7 den küçük PH değerleri asit maddeleri, 7 den büyük PH değerleri alkali maddeleri göstermektedir.

PERMANANT
Düz saçlara doğal dalgalar ve kıvırcık şekiller vermek için saçların bigudilere sarılması yöntemi ile yapılan işleme permanant denir. Permanantta kullanılan iki çeşit ilaç vardır. Bu iki ilaç birbirini tamamlayan etkinliklere sahiptir. Her biri tek başına kullanılamaz.
1- İlaç permanant losyonu: Bigudilere sarılmış saçlara sürülen permanant losyonu, içinde bulunan aktif kimyasal hidrojen maddelerin etkisi ve baş derisinden çıkan vücut ısısının da yardımıyla saç bağlarını gevşeterek, saç lifini yumuşak duruma getirir.
2- İlaç Notralizatör: Birinci ilacın içerisindeki kimyasal hidrojen maddelerin etkisi ile yumuşayıp gevşeyen saç bağlarını tekrar birleştirir ve sertleştirerek saçın bigudi etrafında almış olduğu dalga şekillerin devamlılığını ( kalıcılığını) sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir