Gorgoda Nedir? Kimdir?

Üvez

Gülgiller (Rosacae) familyasının Sorbus cinsini oluşturan çeşitli ağaç ve çalı türlerinin genel adı. Bu türlerin bazıları beyaz çiçekleri ve gösterişli meyvelerinden dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilirken bazıları da ilâç sanayiinde kullanılır. Türkiye’de yaklaşık 11 tür üvez yetişir. Sorbus domestica Marmara, trakaya bölgesiyle Kuzey Anadolu’nun batı bölümünde yetişir. Bu bitkinin yaprakları ve meyveleri ishal kesici olarak […]
Gülgiller (Rosacae) familyasının Sorbus cinsini oluşturan çeşitli ağaç ve çalı türlerinin genel adı. Bu türlerin bazıları beyaz çiçekleri ve gösterişli meyvelerinden dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilirken bazıları da ilâç sanayiinde kullanılır.

Türkiye’de yaklaşık 11 tür üvez yetişir. Sorbus domestica Marmara, trakaya bölgesiyle Kuzey Anadolu’nun batı bölümünde yetişir. Bu bitkinin yaprakları ve meyveleri ishal kesici olarak kullanılır. Anayurdu Avrupa olan ve Türkiye’nin kuzey ve doğu kesimlerinde yetişen kuş üvezi (S. aucuparia) küçük meyvelerinden ötürü öteki türlerinden kolayca ayrılır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022