Gorgoda Nedir? Kimdir?

Uyurgezerlik

Uyumakta olan kişinin yattığı yerden kalkıp, uyku hâli sürerken herhangi bir etkinliği yerine getirmesiyle ortaya çıkan nevrotik davranış. Uyurgezerlik, rüyaların hareket hâline dönüşmesine bağlı bir bozukluktur. Genellikle çocuklarda ve ergenlik çağındaki gençlerde görülür. Uyurgezerler, derin uyku hâlinden hafif uyku hâline geçerken gördükleri rüyanın etkisi altında kalarak, yattıkları yerden kalkıp yürürler. Hafif va’kalarda hastalar yalnızca uykuda […]
UyurgezerlikUyumakta olan kişinin yattığı yerden kalkıp, uyku hâli sürerken herhangi bir etkinliği yerine getirmesiyle ortaya çıkan nevrotik davranış.

Uyurgezerlik, rüyaların hareket hâline dönüşmesine bağlı bir bozukluktur. Genellikle çocuklarda ve ergenlik çağındaki gençlerde görülür. Uyurgezerler, derin uyku hâlinden hafif uyku hâline geçerken gördükleri rüyanın etkisi altında kalarak, yattıkları yerden kalkıp yürürler. Hafif va’kalarda hastalar yalnızca uykuda konuşur ve çeşitli el kol hareketlerinde bulunurlar. Ağır va’kalardaysa konuşmanın yanı sıra yataktan kalkıp dolaşabilir, çok uzun mesafelere gidip, gelebilirler. Uyandıklarında hiçbir şey hatırlamadıklarını söylerler. Gözleri genellikle açık olmasına rağmen kör bakışlıdır. Hisleri dış tepkilere kolay yanıt vermez. Bir nöbet sonrasında eve dönüp tekrar yataklarına yatar ve normal uyanma zamanına kadar rahat bir şekilde uyurlar. Bir uyurgezer nöbet sırasında uyandırılacak olursa korkuyla düşebilir. Bu durumda hasta uyandırılmadan sakin emirlerle yatağına götürülmelidir. Bu rahatsızlık yaş ilerledikçe azalır, hatta kaybolur.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022