Gorgoda Nedir? Kimdir?

Yeryüzünde Yaşam

İnsanlar, tarih öncesi devirlerde soğuktan korunabilecekleri mağaralarda yaşamışlar, avcılık ve toplayıcılıkla yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bu nedenle sık sık yer değiştirmişlerdir. Havanın ısınması, tarımın başlaması ve bazı hayvanların evcilleştirilmesiyle birlikte ırmak ve […]

İnsanlar, tarih öncesi devirlerde soğuktan korunabilecekleri mağaralarda yaşamışlar, avcılık ve toplayıcılıkla yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bu nedenle sık sık yer değiştirmişlerdir. Havanın ısınması, tarımın başlaması ve bazı hayvanların evcilleştirilmesiyle birlikte ırmak ve göl kenarlarında evler yapmaya başlamışlardır. Zamanla köyleri oluşturmuşlardır. Böylece yerleşik yaşama geçmişlerdir.
Tarih öncesi dönemde iklim şartları, güvenlik, ulaşım kolaylığı, tarım yapmaya uygunluk bir yere yerleşilmesi için başlıca nedenler olmuştur. Bu nedenler gün geçtikçe artmıştır.

Dünya nüfus yoğunluğu Dünya nüfus yoğunluğu haritasında gösterilmiştir. Bu haritaya bakıldığında Afrika’nın üst kısmının nüfus yoğunluğunun az olduğu, Avrupa’nın nüfus yoğunluğunun ise Afrika’nın üst kısmına göre daha fazla olduğu görülmektedir. Bu durum şemada yer alan “İklim şartlarının uygun olduğu yerler” kutucuğu ile örtüşmektedir.

Dünya nüfus yoğunluğu
Dünya nüfus yoğunluğu

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021