M-Devlet

Kamu bilgi ve hizmetlerinin sunumunda ve yönetime katılım imkânlarının artırılmasında cep telefonu, avuç içi bilgisayarlar, vb. gibi mobil teknolojilerin kullanımına verilen isimdir. Bir başka deyişle; e-devlet hizmetlerine mobil cihazlarla erişim ve kullanım olanağı sağlanmasıdır.

Mobil devlet
Mobil devlet

Kablosuz bilgi ve iletişim teknolojileri, iletişim ağına kablo yardımı olmadan bağlanabilme özelliğini anlatır. Taşınabilir teknolojiler ise, kullanıcının rahatça yanında taşıyarak, mekandan bağımsız olarak kullanabileceği teknolojik aygıtları adlandırır.

Mobil/ taşınabilir telefon veya hücresel (cellular) telefon olarak da adlandırılan cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve cep bilgisayarları (PDA, personal digital assistant) gibi, hem kablosuz hem de taşınabilir aygıtlardır.

Devlet Planlama Teşkilatı Bilgi Toplumu Dairesi tarafından E-Dönüşüm Türkiye Projesi için hazırlanan 2005 Eylem Planı’nın üçüncü maddesinde mobil teknolojilerin önemi “Yeni nesil mobil telekomünikasyon hizmetlerinin sunulabilmesi için yapılması gereken idari, ekonomik ve teknik çalışmalara dayanak teşkil edecek strateji çalışması yapılacaktır” maddesi ile vurgulanmıştır.

Mobil çalışmanın birincil faydası artan üretkenliktir. Araştırmalar göstermiştir ki mobil çalışanlar uzak bilgi erişimi için kablosuz ağları kullandıklarında hafta basına 8-12 üretim saati daha kazanabilmektedirler. Diğer faydaları ise:

  • Daha az kâğıt kullanımı: İnternete bağlı bir dizüstü bilgisayarla her türlü bilgi ve belgeye erişebilir, değişiklik yapabilir ve yazdırılabilir,
  • Daha az zaman: Kredi uygulamaları, yasal imzalar, para aktarmaları ve diğer hareketler seyahat veya toplantı gerektirmeden birkaç dakika içinde gerçekleştirilebilir,
  • Daha yüksek müşteri memnuniyeti: Müşteri istek ve sorgularını daha çabuk yanıtlanabilir,
  • Daha iyi iletişim: Kurum/Kuruluşunuzdaki herkes daha iyi bilgilenebilir ve sonuç olarak daha iyi is kararları alınabilir,
  • Daha yüksek is memnuniyeti: Çalışanlara işyeri dışında çalışma özgürlüğü verilmesinin is tatminini artırdığı, çalışan değişim hızını azalttığı ve yeni çalışanları eğitmeyle ilgili maliyetleri en aza indirdiği bir gerçektir.

Mobil bilgi işlem temel olarak dizüstü veya ev bilgisayarınızı işyeri bilgisayarınıza ve ağa bağlayabilmenizi gerektirir. Bunun için şunlar gerekir:

  • Donanım: Dizüstü ve/veya bilgisayarınızın (veya tablet PC) işyerinize uzak bağlantı oluşturmak için çevirmeli bağlantı modemi, yüksek hızlı (geniş bant) internet bağlantısı veya kablosuz ağ kartı olması gerekir. Çevirmeli bağlantı modemini kullanabilmek için telefon prizine bağlamak için telefon kablosu gerekir; yüksek hızlı internet bağlantısı için ağ prizine bağlanacak Ethernet kablosu gerekir. Yerleşik kablosuz yetenekleri veya eklenti kartları olan bir akıllı telefon veya PDA (kişisel dijital yardımcı) gibi bir mobil aygıt kullanarak da işyerinize uzaktan bağlanma seçeneğiniz vardır.
  • Yazılım: Bilgisayar işletim sistemleri, mobil aracınızı ağ erişimi için yapılandırmanıza olanak tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir