Gorgoda Nedir? Kimdir?

M-Devlet

Kamu bilgi ve hizmetlerinin sunumunda ve yönetime katılım imkânlarının artırılmasında cep telefonu, avuç içi bilgisayarlar, vb. gibi mobil teknolojilerin kullanımına verilen isimdir. Bir başka deyişle; e-devlet hizmetlerine mobil cihazlarla erişim ve kullanım olanağı sağlanmasıdır. Kablosuz bilgi ve iletişim teknolojileri, iletişim ağına kablo yardımı olmadan bağlanabilme özelliğini anlatır. Taşınabilir teknolojiler ise, kullanıcının rahatça yanında taşıyarak, mekandan […]

Kamu bilgi ve hizmetlerinin sunumunda ve yönetime katılım imkânlarının artırılmasında cep telefonu, avuç içi bilgisayarlar, vb. gibi mobil teknolojilerin kullanımına verilen isimdir. Bir başka deyişle; e-devlet hizmetlerine mobil cihazlarla erişim ve kullanım olanağı sağlanmasıdır.

Mobil devlet
Mobil devlet

Kablosuz bilgi ve iletişim teknolojileri, iletişim ağına kablo yardımı olmadan bağlanabilme özelliğini anlatır. Taşınabilir teknolojiler ise, kullanıcının rahatça yanında taşıyarak, mekandan bağımsız olarak kullanabileceği teknolojik aygıtları adlandırır.

Mobil/ taşınabilir telefon veya hücresel (cellular) telefon olarak da adlandırılan cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve cep bilgisayarları (PDA, personal digital assistant) gibi, hem kablosuz hem de taşınabilir aygıtlardır.

Devlet Planlama Teşkilatı Bilgi Toplumu Dairesi tarafından E-Dönüşüm Türkiye Projesi için hazırlanan 2005 Eylem Planı’nın üçüncü maddesinde mobil teknolojilerin önemi “Yeni nesil mobil telekomünikasyon hizmetlerinin sunulabilmesi için yapılması gereken idari, ekonomik ve teknik çalışmalara dayanak teşkil edecek strateji çalışması yapılacaktır” maddesi ile vurgulanmıştır.

Mobil çalışmanın birincil faydası artan üretkenliktir. Araştırmalar göstermiştir ki mobil çalışanlar uzak bilgi erişimi için kablosuz ağları kullandıklarında hafta basına 8-12 üretim saati daha kazanabilmektedirler. Diğer faydaları ise:

Mobil bilgi işlem temel olarak dizüstü veya ev bilgisayarınızı işyeri bilgisayarınıza ve ağa bağlayabilmenizi gerektirir. Bunun için şunlar gerekir:

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2023