Gorgoda Nedir? Kimdir?

PTT (Posta Telefon Telgraf İdaresi)

Kısa adı PTT’dir. Haberleşmeyi sağlamak, telgraf ve telefon tesislerini kurmak ve iletmekle görevli kuruluştur. Bir yerden gelen ya da gönderilen mektup, evrak, koli gibi emanetlerin tümüne de “posta” denir. PTT’nin görevleri posta hizmetlerini yürütmek; yani yurt içi ve dışı her tür mektup ve kartları kabul edip dağıtmak, telgraf, telefon ve her tür haberleşme tesislerini kurmak […]

Kısa adı PTT’dir. Haberleşmeyi sağlamak, telgraf ve telefon tesislerini kurmak ve iletmekle görevli kuruluştur. Bir yerden gelen ya da gönderilen mektup, evrak, koli gibi emanetlerin tümüne de “posta” denir. PTT’nin görevleri posta hizmetlerini yürütmek; yani yurt içi ve dışı her tür mektup ve kartları kabul edip dağıtmak, telgraf, telefon ve her tür haberleşme tesislerini kurmak ve işletmek, basılmış kâğıt, küçük paket, değer konulmuş mektup vb. posta maddeleriyle havale kabul edip dağıtmak ve posta çeki hizmetlerini yürütmektir.

24 Nisan 1995 tarihinde PTT’deki telekomünikasyon ve posta hizmetlerinin birbirinden ayrılmasıyla Türk Telekomünikasyon A.Ş. kuruldu. Bu tarihten itibaren Türkiye telefon ağı hizmetleri Türk Telekom şirketi tarafından yürütülmektedir.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021