Gorgoda Nedir? Kimdir?

Değerler Eğitimi Kavramı

Değerler; insanların eylemlerini, duygu ve düşünce eğilimlerini etkileyen önemli unsurlardan birisidir. Kişinin sahip olduğu değerler, onun karşılaştığı olayları, çevresindeki insanları ve hayatı algılayış biçimine etki eder. Bu bağlamda değerler, insanın […]

Değerler; insanların eylemlerini, duygu ve düşünce eğilimlerini etkileyen önemli unsurlardan birisidir. Kişinin sahip olduğu değerler, onun karşılaştığı olayları, çevresindeki insanları ve hayatı algılayış biçimine etki eder. Bu bağlamda değerler, insanın yaşamdaki verimi, mutluluğu ve doyumu üzerinde de etkilidirler. Bu nedenle topluma uygun ve beraberinde evrensel, kişilerin kişisel gelişimine ve topluma uyumuna yardımcı çeşitli değerlerin öğrencilere kazandırılması son dönemlerde önemli olmaktadır. Bu yönde Millî Eğitim Bakanlığı, “değerler eğitimi” adı altında çeşitli değerlerin öğrencilere kazandırılması hususunda çeşitli çalışmalar yürütmekte olup bu çalışmaların gerçekleştirilmesinde yöneticilere önemli görevler düşmektedir.

Değerler eğitimi
Değerler eğitimi

Değerler eğitimi, 18. Millî eğitim şurasında “Eğitimde 2023 Vizyonu” kapsamında ele alınmış ve birçok ders içeriğinde bu yönde bilgilere yer verilmiştir. Örneğin Türkçe, Sosyal Bilgiler, Hayat Bilgisi gibi derslerin programında doğrudan verilebilecek değerler belirtil­miştir.

Yazı etiketi: , , , , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021