Gorgoda Nedir? Kimdir?

İnsan Fizyolojisi

İnsan vücudu, çeşitli kimyasal ve fiziksel olaylarla canlılığını sürdüren sistemler bütünüdür. İnsan vücudundaki sistemler, belirli bir işlevi yerine getirmek amacı ile bir araya gelmiş organ birlikleridir. Sistemdeki organlar aynı amaca […]

İnsan Fizyolojisi
İnsan Fizyolojisi

İnsan vücudu, çeşitli kimyasal ve fiziksel olaylarla canlılığını sürdüren sistemler bütünüdür. İnsan vücudundaki sistemler, belirli bir işlevi yerine getirmek amacı ile bir araya gelmiş organ birlikleridir. Sistemdeki organlar aynı amaca yönelik olarak çalışır fakat bu amaca ulaşmak için her biri ayrı bir görev yapar. Örneğin boşaltım sistemi organlarından böbrek; kanı süzüp idrar oluşumunu sağlarken idrar kanallarıyla idrar torbasına iletilen idrar, yine boşaltım sistemi organı olan üretra ile vücuttan uzaklaştırılır.

Vücudumuzdaki bütün organ ve sistemler uyum içerisinde birlikte çalışır. Böylece vücudumuzun canlı ve sağlıklı kalmasını sağlar. Örneğin kolumuzu hareket ettirmek için bile sinir, kas ve iskelet sistemleri birlikte iş görür. Bu nedenle insan vücudunu oluşturan herhangi bir organ ya da sistemde meydana gelen bir sorun, bütün vücudu etkileyebilir. Bu ünitede 24 saat kesintisiz çalışan vücudunuzu daha yakından tanımanızı ve sağlığınızı korumanızı sağlayacak bilgiler yer almaktadır.

İnsan Fizyolojisi
1. Denetleyici ve Düzenleyici Sistem, Duyu Organları
2. Destek ve Hareket Sistemi
3. Sindirim Sistemi
4. Dolaşım Sistemleri
5. Solunum Sistemi
6. Üriner Sistem
7. Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim

Yazı etiketi: , , , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021