Trake Solunumu

Böceklerde trake solunumu görülür. Trakeler böceklerde gaz alışverişinin yapıldığı ince borulardır. Böceklerin her bölmesinde trakenin dış çevreye açıklığını sağlayan stigma adı verilen bir boru sistemi ile bağlantılıdır. Trake boruları trakeol adı verilen içi sıvı ile dolu borucuklarla sonlanır. Bu sıvı doku hücreleri ile borucuklar arasındaki oksijen ve karbondioksitin difüzyonunu kolaylaştırır.

Trake Solunumu
Trake Solunumu

Böceklerde kılcal kan damarı yoktur. Kanın O2 ve CO2 taşıma görevi yoktur. Taşıma pigmenti yoktur. Trake boruları gibi dar borularda O2 ve CO2 difüzyonu yavaştır. Bu nedenle soğuk bölge böcekleri küçük sıcak bölge böcekleri büyüktür.

Örümcek ve akreplerde solunum kitapsı akciğerlerle yapılır. Stigma ile başlayan bu yapılar, borucukların vücut içinde bir kitabın yaprakları gibi dallanmasıyla oluşmuştur.

Böcekler dışındaki diğer hayvanların tümünde kan plazmasında ya da alyuvarların içinde solunum pigmenti vardır. Solunum pigmenti kanın O2 taşıma kapasitesini arttırır. Taşıdığı elemente göre kana renk verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir