Gorgoda Nedir? Kimdir?

Uluslar Arası Af Örgütü

Dünya kamuoyunu dünyanın her ülkesinde yapılan insan hakları ihlâlleri konusunda aydınlatmayı amaçlayan, uluslar arası gönüllü örgüt. Uluslar Arası Af Örgütü (Amnesty International), insan hakları için çalışan bireylerin oluşturduğu, dünya çapında etkinlik gösteren yasal bir örgüttür. Uluslar Arası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve öteki uluslar arası antlaşmalarda yer alan hak ve özgürlüklerin […]
Dünya kamuoyunu dünyanın her ülkesinde yapılan insan hakları ihlâlleri konusunda aydınlatmayı amaçlayan, uluslar arası gönüllü örgüt. Uluslar Arası Af Örgütü (Amnesty International), insan hakları için çalışan bireylerin oluşturduğu, dünya çapında etkinlik gösteren yasal bir örgüttür. Uluslar Arası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve öteki uluslar arası antlaşmalarda yer alan hak ve özgürlüklerin korunup yaşatılması için çalışır. Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Uluslar Arası Af Örgütü, özellikle tutuklu ve hükümlülerin işkence görmesi; düşünce özgürlüğünün kısıtlanması ve farklı görüşteki bireylerin baskı görmesi gibi temel insan hakları ihlâllerine karşı duyarlıdır.

Gönüllü bir kuruluş olan Uluslar Arası Af Örgütü, 140 ayrı ülkede insan hakları ihlâlleriyle ilgili belgeleme ve kampanya düzenleme çalışmalarını sürdürür. Uluslar Arası Af Örgütü, dünyadaki hiçbir devlet ya da hükümetten mali destek istemez ve kabul etmez. Örgüt, mali kaynağını yaklaşık bir milyon üyesinden elde etmektedir.

Uluslar Arası Af Örgütü, hiçbir dini inancı ya da siyasi görüşü desteklemez. Yalnızca insan haklarının tarafsız bir biçimde korunmasıyla ilgilenen örgüt, korumaya çalıştığı kurbanların görüşlerini ne destekler ne de onların görüşlerine karşı çıkar.

1997 yılındaki Nobel Barış Ödülü, Uluslar Arası Af Örgütü’ne verilmiştir. Örgütün simgesi; dikenle sarılmış, yanan bir mumdur.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022